Jak zachránit utopený smartphone. Zásadní je okamžité vypnutí

Utopený mobil. Noční můra, která se čas od času přihodí zejména během prázdnin a v tu nejméně vhodnou chvíli. Pokud právě čtete tento text, zatímco voda odkapává z vašeho přístroje, ihned ho vypněte a nezapínejte ho, dokud ho nevysušíte. Nepřipojujte ho k nabíječce ani k počítači a smiřte se nejmíň s jedním, spíše se dvěma dny bez telefonu. A taky doufejte, že všechno důležité máte zazálohované. Teď už to nedoženete.

Utopený telefon můžete zachránit

Nejprve je nutné předeslat, že utopený mobil ihned neznamená, že ho nenávratně ztrácíte a budete muset utratit tisíce korun za nový, i když ani to není úplně vyloučené. Záleží na tom, v jaké vodě se vám zrovna váš elektronický miláček vykoupal. Obecně vzato čím tvrdší voda, tím horší. Nejhůř si pak vedou elektronické obvody v kontaktu s mořskou vodou. I tak ho ale můžete zkusit zachránit a co nejdříve s ním běžet do servisu. To je asi nejjistější metoda.

Pokud to mořská voda nebyla a chcete telefonu zkusit pomoci doma, máte možnost vyzkoušet některý z pohlcovačů vlhkosti. Starší telefony měly tu výhodu, že šly většinou rozebrat až na základní desku, nebo šla alespoň vyndat baterie. To u nových telefonů nelze, což je v případě namočení přístroje problém. I tak ho lze vysušit alespoň tak, abyste stihli dodatečnou zálohu dat.

Rýže, vločky nebo silikagel

Jak už jsme řekli, po utopení telefonu ho ihned vypněte. Čím dřív, tím lepší šance na záchranu. Pokud můžete vyndat baterii, udělejte to. Pokud ne, musí stačit vypnutí. Nezapojujte telefon do elektriky ani do počítače. Sundejte všechny kryty a pouzdra a suchým hadříkem či papírovou utěrkou z něj setřete povrchovou vlhkost. Do konektorů ale nic nestrkejte, raději je nechte vyschnout samovolně.

I když se občas mluví o fénování, nedoporučujeme telefon vystavovat vyšším teplotám, ty by jej mohly ještě více poškodit. Vůbec neuvažujte o jeho sušení v sušičce na prádlo! Pokud jste telefon vykoupali v limonádě nebo pivu, omyjte ho buďto čistým lihem, nebo destilovanou vodou.

Připravte si uzavíratelnou krabičku nebo stačí miska, pokud krabičku nemáte, stačí vám miska. Telefon zasypejte něčím, co pohlcuje vlhkost. Říká se, že pomáhá suchá rýže. Ve skutečnosti je jenom málo efektivní. Lepší je kuskus nebo ovesné vločky. Nejlepší je ale silikagel, který se používá v krabicích od bot a v jiném zboží k pohlcování vlhkosti.

Po 24 hodinách můžete zkusit telefon zapnout. Lepší je ale počkat raději dvojnásobně dlouhou dobu. Pokud se ani po dvou dnech nespustí, už ho nejspíš nezachráníte. I pokud ho ale zapnete, raději ihned zazálohujte data, protože je pravděpodobné, že v horizontu dní až týdnů stejně nakonec přestane fungovat.

Obrázky: Pixabay