Jde to i bez léků. Domácí metody zmírnění bolesti zad

Bolesti zad umí pěkně otrávit život. Zároveň je to jeden z nejčastějších druhů tělesných obtíží na světě. Příčin přitom může být více. Od zranění, přes stres až po špatné držení těla či dokonce únavu. Nepohodlí přitom dokáže být velice intenzivní a bránit tak volnému pohybu.

Teplo a chlad

Teplo uvolňuje zatuhlé svaly, chlad zase pomáhá tlumit záněty. Obojí je tedy při boji proti bolavým zádům velice přínosné. Začněte nejprve chladivým obkladem, který vám pomůže zmírnit zánětlivé procesy ve svalstvu, a po čtvrthodinovém působení jej vyměňte za obklad teplý, který uvolní postiženou oblast.

Uvolněte se

Pokud vás náhle zničehonic zastaví bolest zad, zkuste na chvíli přerušit to, co děláte a na chvilku si odpočinout. Posaďte se nebo si lehněte, pokud máte tu možnost. Správná pozice těla pomůže uvolnit páteř a zmírnit bolest. Nezapomeňte také správně dýchat. To vám pomůže uvolnit tělo i mysl.

Dbejte na správné držení těla

Není dobré se při sezení hrbit či různě kroutit. Pokud trávíte dlouhé hodiny sezením na židli či v křesle, je dobré pořídit si takový sedací nábytek, který vám pomůže zajistit ergonomii vaší práce a udržet vaše záda v rovině. Tak se do budoucna vyhnete nepříjemným problémům.

Pravidelně měňte pozice

Lidské tělo je stvořeno k pohybu. Pakliže tedy trávíte příliš mnoho času strnulí v jedné pozici, můžete si ublížit. Pokuste se chodit či se procvičit co nejčastěji pro vás bude možné. V ideálním případě byste zejména strnulé sezení u počítače měli každých 5 minut přerušit a své tělo rozhýbat.

Dopřejte si masáž

Velmi intenzivní bolest zad si žádá uvolňující masáž. Nemusí to být hned profesionální masáž za vysoké ceny. Stačí požádat někoho blízkého, kdo je schopen vám citlivými stisky záda uvolnit. K masáži použijte mast s arnikou, která je ideální ke zmírnění zánětu a uvolnění svalů, protože vytváří pocit tepla. Pokud nemáte zrovna nikoho na blízku, použijte tenisový míček, přes který se opřete o zeď.

Obrázky: Freepik