Jednoduché hry pro zabavení dětí, ke kterým stačí pouze tužka a papír

Nucený pobyt mezi zdmi našeho domova zejména pro rodiče menších dětí přináší nové nároky na jejich kreativitu. Zabavit je bez možnosti opustit dům totiž není nic snadného a staré a osvědčené hry nakonec dříve nebo později ztratí svoje kouzlo. Jako záchranu vám přinášíme několik tipů na hry, na jejichž hraní vám postačí tužka a papír a dokáží vás i vaše ratolesti zabavit na dlouhé hodiny.

Někteří byli z karantény zoufalí, jiní zase ocenili možnost věnovat se věcem, na které jim při každodenním shonu moderního světa nikdy nezbyl čas nebo energie. Zejména dětem prospěl těsnější kontakt se svými rodiči, který pro svůj zdravý vývoj tolik potřebují. Užijte si proto i vy, rodiče, tuto možnost být se svými dětmi, vraťte se zpátky do dětství a zahrajte si spolu s nimi některou z jednoduchých her, které už možná, na rozdíl od svých dětí, dávno znáte. Jako bonus navíc dokáží procvičit slovní zásobu i logické myšlení.

Zěmě, město, jméno, rostlina, věc

Tuto hru je možné hrát až do nekonečna. Nabízí nespočetné množství opakování a nikdy se neomrzí. Papír si položte na šířku a rozdělte jej na několik sloupců, které nadepište názvy kategorií, z nichž základní jsou – Jméno, Zvíře, Rostlina a Věc. Pro starší a v zeměpise zběhlejší děti lze přidat ještě sloupec s názvem Město, případně jiné kategorie podle specifických zájmů dětí a rodičů. Předem si zvolte způsob, jak náhodně určit počáteční písmeno.

Jeden může v duchu odříkávat abecedu a ten druhý řekne STOP v náhodné době, přičemž zvolí písmeno, jímž budou začínat slova vyplňovaná do příslušných kategorií. Kolo končí ve chvíli, kdy první z hráčů doplní všechny kategorie. Unikátní slovo je pak hodnoceno 10 body, pokud hráči napíší shodné, mají bodů 5 a pokud někdo nenapíše žádné, dostane nulu, zatímco jeho protihráč 15. Na konci se body sečtou a hráč s největším skóre se stává vítězem.

Piškvorky

Klasická hra ze školních lavic, kterou zná asi každý. Je s ní ale obeznámen i váš potomek? Teď je ideální chvíle ho to naučit. Variant obtížnosti je opět vícero. Na začátku si každý z hráčů vybere symbol, buďto kruh nebo křížek, které bude kreslit do čtvercové sítě tak, aby vytvořil souvislou řadu, čemuž se protihráč snaží zabránit a zároveň postavit řadu vlastní. Existují varianty hry na řadu tří symbolů, obvykle se ale hraje s pěti. Jen pozor na ty, kteří neumějí prohrávat! 🙂

Námořní bitva

Další klasická hra, která je o něco náročnější na přípravu, o to však je zábavnější. Každý hráč na čtverečkovaný papír připraví dvě herní pole 10 x 10 čtverečků. Sloupce obou polí označíme písmeny od A do J a řádky čísly od 1 do 10. Na pravý herní plán si pak každý z hráčů libovolně rozmístí své lodě, jejichž počet a velikost si buďto můžete navzájem dohodnout, anebo můžou být libovolné.

Poté se pomocí hádání souřadnic snažíte zasáhnout soupeřovy lodě a své zásahy si zaznamenává do levého hracího plánu. Na pravém plánu naopak vyznačuje zasažené části vlastních lodí. Vyhrává ten, kdo zasáhne a potopí všechny lodě svého protivníka.

Obrázky: Freepik