Jednorázové rukavice před koronavirem neochrání. Účinek může být opačný

Stále více lidí nosí na veřejnosti jednorázové gumové rukavice, od kterých si slibují ochranu před infekcí koronavirem. Rukavice se dokonce v některých zemích staly vedle roušek a dezinfekcí nedostatkovým zbožím. Odborníci ale varují, že nejenže před nákazou neochrání, riziko kontaminace kůže rukou mohou naopak ještě zvýšit. Navíc díky rukavicím se virus šíří po površích mnohem více než na holé kůži.

Rukavice jsou porézní viry snadno propustí

Od vypuknutí pandemie koronaviru se na svět dostávají nejrůznější bezpečnostní doporučení, jejichž oprávněnost není v předstihu dostatečně diskutována s odborníky. Ukazuje se totiž, že nejen roušky, ale také jednorázové gumové rukavice, jejichž nošení je plošně doporučováno zejména v prostorech supermarketů, nejenže před nákazou neochrání, ale naopak mohou riziko nákazy a roznášení virů radikálně zvýšit. Lidé totiž s rukavicemi nezacházejí tak, jak mají a kromě toho netuší nic o jejich základních vlastnostech.

Také lékaři a zdravotníci, kteří při své práci nosí jednorázové rukavice, totiž používají těchto prostředků jen k ochraně před hrubými nečistotami, jako je krev nebo jiné tělní tekutiny. Po jejich sejmutí si ruce vždy důkladně umyjí a vydezinfikují, a to právě proto, že před proniknutím mikroorganismů na kůži je rukavice neochrání. Přestože se to totiž nezdá, jejich materiál je porézní a zejména viry jimi snadno projdou. To navíc umocňuje fakt, že pod rukavicemi se kůže více potí, což opět usnadňuje průchod viru skrz a ve vlhkém a horkém prostředí se lépe množí.

Namísto ochrany fungují jako rozptylovače viru

Kromě toho, že z hlediska ochrany před nákazou jsou nefunkční, jejich nošení může navíc zvýšit riziko roznosu viru na různé další povrchy. Jednorázová rukavice ve srovnání s čerstvě umytou rukou má na svém povrchu několikanásobně více mikrobů, které díky tomu snáze přenese jak na kliky, madla vozíků či jiné povrchy, ale neopatrností také po vlastním oblečení nebo těle.

„V žádném případě bych nedoporučoval, aby lidé bez lékařského výcviku denně nosili rukavice na jedno použití,“ nechal se slyšet rakouský lékař Ojan Assadian, prezident Rakouské společnosti pro kontrolu infekcí. „Odstranění mikroorganismů vyžaduje jistou úroveň znalostí a praxe tak, aby mikroorganismy zůstaly jen na povrchu rukavic a uživatelé je při jejich sundávání neroztírali po ruce, zápěstí či rukávech,“ vysvětlil v rozhovoru pro webový magazín pflege-online.de

Projevem vrcholné nedbalosti a antisociálního chování je pak zahazování rukavic náhodně na ulici nebo jejich „zapomínání“ v nákupních vozících. Použité ochranné rukavice, stejně jako jednorázové roušky, musejí být zlikvidovány v uzavřeném sáčku v nerecyklovaném komunálním odpadu.

Obrázky: Freepik