Jóga – cviky na zlepšení sexuálních funkcí a celkové pohody

Internet je plný webových stránek a blogů, které doporučují jógu pro zlepšení sexuálního života. Moderní výzkum zatím jen začíná odkrývat zdravotní přínosy starověké jógy, ale zjistilo se, že údajně pomáhá při depresích, stresu a úzkosti. Stejně tak při cukrovce, problémech se štítnou žlázou, snižuje výskyt zánětů a hladinu kortizolu a navíc nám pomáhá zůstat déle mladými a zdravými. Navíc se po ní cítíme dobře a uvolněně.

Nicméně, kromě všech svých výhod se nyní o józe mluví i v jiných souvislostech – může jóga zlepšit náš sexuální život?

Sexuální funkce po cvičení jógy u žen

Jedna často uváděná studie zjistila, že jóga skutečně může zlepšit sexuální funkce, a to zejména u že starších 45 let. Čtyřicet žen po 12 týdnů cvičilo jógu a jejich sexuální funkce se výrazně zlepšily. A to tak, že ve všech oblastech – touha, vzrušení, lubrikace, orgasmus, uspokojenost a bolest. Až 75% žen se nechalo slyšet, že po tréninku jógy jejich sexuální život dosáhl výrazných změn.

V rámci studie ženy cvičily 22 póz, u nichž se předpokládalo, že mají vliv na břišní svaly, zlepšují trávení, posilují pánevní dno a přináší lepší náladu. Pozice trianglu byla mezi těmi, které prokázaly pozitivní vliv na sexuální funkce.

Sexuální funkce po cvičení jógy u mužů

Jóga nepůsobí pozitivně pouze na ženy, ale i na muže, kteří se stejně jako ženy podrobili 12-týdenní studii. Na konci tohoto období účastníci zaznamenali výrazné zlepšení svých sexuálních funkcí, a to ve všech aspektech – touha, uspokojenost během styku, výkon, sebevědomí, souhra partnerů, erekce, kontrola ejakulace a orgasmus. Díky tomu se jóga stává životaschopnou a nefarmakologickou alternativou pro léčbu předčasné ejakulace.

Kam až vede vliv jógy?

Jak tedy jóga přesně pomáhá zlepšit partnerům jejich sex? Jóga reguluje pozornost a dýchání, snižuje úzkost a stres a aktivuje část nervového systému, která vašemu tělu sdělí, kdy je čas zastavit, relaxovat, odpočívat a trávit. Snižuje tepové frekvence a spouští všechny další metabolické procesy, které vyvolávají relaxaci. A právě všechny tyto účinky jsou spojeny se sexuální odezvou.

zdroj: www.medicalnewstoday.com