Kaktusy v domácích podmínkách rozkvetou. Zásadní je správné umístění a dostatek světla

Všichni je milují, jsou krásné, cizokrajné a navíc přežijí skoro všechno. Jen jedna věc všechny amatérské pěstitele kaktusů trápí. Jak to, že nekvetou? Tyto rostliny pocházejí z naprosto odlišných prostředí, než na jaké jsme my Evropané zvyklí, a proto se s nimi příliš neumíme sžít. Světlo a zálivka se proto od tuzemských rostlin liší.

Deformace z nedostatku světla

Vzhledem k jejich přirozenému prostředí je jasné, že kaktusy potřebují ke správnému vývoji dostatek slunečního světla. Že kaktusu chybí světlo lze poznat podle tvaru jeho stonku. Ten se ve špatných světelných podmínkách špatně rozvíjí a bývá neúměrně protáhlý či jinak deformovaný.

Proto je potřeba zvolit co nejsvětlejší stanoviště, kde budou mít přístup ke světlu po celý rok. Během zimy můžeme sluneční světlo nahradit umělým. V létě nic nebrání jejich umístění ven, je ale třeba je ochránit před deštěm a přemokřením.

Proč kaktusy doma nekvetou?

Důvodů proč kaktusy v domácích podmínkách nekvetou, může být víc. Kromě špatného světla a zálivky může být na vině třeba takový faktor jako nedostatek čerstvého vzduchu, nebo jeho vystavení v průvanu. Obojí jsou extrémy, které kaktusy špatně snášejí.

Druhou příčinou může být častá změna umístění. Tu kaktusy velice špatně snášejí. Pokud chce pěstitel poskytnout svým kaktusům podmínky příhodné pro správný vývoj celé rostliny i květu, měl by se pokusit zajistit umístění tak, aby bylo světlé, v létě se dalo otevřít čerstvému vzduchu a zároveň zabránilo přemokření deštěm.

Vlhkost je potřeba, umí ji ale vzít i ze vzduchu

Podle obecného mínění se kaktusy téměř nezalévají. Není to ale tak úplně pravda. Pokud pěstujete kaktusy v suchých místnostech, je třeba zvýšit vzdušnou vlhkost buďto odpařovačem, nebo pravidelným rozprašováním vody. V letních slunných dnech je třeba zalévat je každé ráno. Za podmračených dnů si dostatečnou vláhu vezmou přímo ze vzduchu, proto zálivka není potřeba.

Obrázky: Pixabay