Průjem: Často podceňovaný zdravotní problém, který může mít fatální následky. Kdy navštívit lékaře?

Průjem je celkem častým a běžným problémem, který postihuje každého bez ohledu na věk. Má různé příčiny. Obvykle odezní sám, ale někdy může být nebezpečný pro vaše zdraví a vést k nebezpečným komplikacím, trvá-li delší dobu.

Průjem není jen obyčejný neduh

Ačkoli je průjem považován za trapný stav, jde o vážný zdravotní problém. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) postihuje průjem každý rok přibližně 2 miliardy lidí a je jednou z pěti nejčastějších příčin úmrtí na světě. Jeho oběťmi jsou především děti, jejichž život ohrožující dehydratace postupuje velmi rychle. Podle délky trvání můžeme průjem rozlišit na akutní (do 14 dnů), přetrvávající (14-29 dnů) a chronický (trvající 30 dnů a déle). Podle příčiny však dělíme průjem na infekční a neinfekční.

Různé podoby průjmu

Infekční průjem je nejčastěji způsoben:

  • Viry
  • Bakteriemi
  • Produkty bakteriálního metabolismu

Zdrojem nákazy jsou kontaminované potraviny (nepasterizované mléko, syrová nebo nedovařená vejce a maso) a voda.

Hydratace

I když je průjem v mnoha případech mírným, krátkodobým stavem, který nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu, může být také vážný pro vaše zdraví a neměli byste ho brát na lehkou váhu. Největším rizikem je ztráta vody a porucha elektrolytů. Zejména u kojenců, dětí a starších osob rychle postupuje život ohrožující dehydratace. Vede nejprve ke ztrátě síly, ospalosti, tělesné slabosti, ztrátě vědomí, v krajním případě až k poškození vnitřních orgánů a smrti.

Proto je nejdůležitější při léčbě průjmu udržovat pacienta dobře hydratovaného. Odhaduje se, že po každé řídké stolici by mělo být vypito 350-700 ml tekutin. K zavlažování se kromě neperlivé vody a slabého čaje vyplatí používat čiré polévky, kompoty a také elektrolytické přípravky dostupné v lékárně bez předpisu.

Lehká strava

Pokud jde o stravu, jídla by měla být snadno stravitelná s malým množstvím vlákniny. Měli byste se vzdát tučného masa a ryb, lusků, brukvovité zeleniny, čerstvého ovoce, tvrdého a zrajícího sýra, ořechů a semínek. Nejlepší volbou budou pokrmy v páře nebo vařené. Při průjmu je vhodné jíst malé množství jídla v relativně krátkých intervalech (každé 2-3 hodiny). Až se budete cítit lépe, můžete se vrátit k normální stravě.

Probiotika

Jako doplněk při léčbě infekčních průjmů se vyplatí sáhnout po probiotikách s prokázanou účinností, která dokážou obnovit rovnováhu střevní mikrobioty, a dokonce zmírnit příznaky a přispět ke zkrácení doby trvání takového průjmu.

Kdy vyhledat pomoc lékaře?

Bohužel ne všechny průjmy lze zvládnout domácími prostředky. Mezi poplašné signály, které vyžadují lékařskou péči, patří:

  • Silná bolest břicha
  • Krev
  • Hlen nebo hnis ve stolici
  • Vylučování malého množství moči nebo anurie
  • Intenzivní průjem trvající déle než dva dny (v případě dětí přes den)

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Webmd.com