Kombinace zdánlivě banálních příznaků, které upozorňují na blížící se infarkt

Srdeční infarkt patří mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí lidí v zemích Západního světa. V České republice zemře na některou ze srdečních chorob téměř třetina pacientů a tento trend dlouhodobě trvá, přičemž samotný infarkt bývá na vině ve více než deseti procentech případů. Většině těchto smrtí by se ale dalo zabránit včasným rozpoznáním toho, že se děje něco špatného a přijetí včasných protiopatření. K tomu je důležité znát signály, kterými nám tělo říká, že naše srdce se chystá vypovědět službu.

Typická kombinace zdánlivě banálních příznaků

Když člověk prodělává infarkt, srdce přestává pumpovat krev po těle kvůli arytmii, tedy poruše srdečního rytmu. Ta bývá často způsobena ucpanými tepnami. Mnoho lidí, kteří utrpí infarkt, často trpí dlouhé týdny předtím. Pociťují výraznou bolest na hrudi, dušnost, nevolnosti, závratě, někdy i mdloby a silné bušení srdce.

Pokud zažijete jen jeden z těchto příznaků, je pravděpodobné, že to znamená něco úplně jiného. Například dušnost je častou potíží během nachlazení. Pokud však zaznamenáte kombinaci těchto příznaků, může to být známkou hrozícího infarktu a je dobré se pro jistotu poradit s lékařem. Může vám to zachránit život.

Tichý infarkt probíhá bez povšimnutí

Víte o tom, že polovina všech infarktů probíhá, aniž by si toho pacienti všimli? To může být poměrně šokující, protože většina lidí je přesvědčená o tom, že infarkt vždy doprovází silná bolest a lapání po dechu. Vůbec to tak ale být nemusí.

Potíž je v tom, že mnoho průvodních příznaků tichého infarktu bývá považováno za nezávažné a tím je mnozí lidé ignorují, ačkoliv je mohou stát i život. Mezi těmito příznaky je únava, silné bušení srdce nebo pocení. Přidat se mohou závratě, neklid, zrychlený dech, úzkosti, bolest v horní části břicha nebo mezi lopatkami či pocit těsnosti v hrudníku, který se může šířit až na krk, čelist či záda.

Ženy pak čelí ještě dalšímu nebezpečí, protože příznaky infarktu u nich bývají jiné než u mužů a často bývají zaměňovány s příznaky menopauzy. Na rozdíl od mužů se u nich může projevovat náhlá ztráta vidění, případě jeho poruchy, jako je rozmazaný obraz či dvojité vidění. Přidat se může ztráta barvy očních víček nebo jejich zežloutnutí, zčervenání a zcitlivění dásní a zmodrání prstů.

Pokud se u vás taková kombinace příznaků objeví, neváhejte a hned navštivte lékaře.

Obrázky: Freepik