Korálek v nose nevyžaduje návštěvu lékaře. Vyndáte ho sami

Děti jsou nevyzpytatelné. Stačí je nechat chvíli bez dozoru a stane se pohroma. Ty malé velmi často zkouší, co vše se vejde do jejich těla. Nejenom, že řadu věcí polykají, ale strkají si je také do uší, nebo do nosu. A tak korálek v nose není nic výjimečného. Řada rodičů v tu chvíli propadá panice. Ta ale není nutná. V první řadě je nutné zachovat klid.

Dítě může dýchat ústy i druhou dírkou

Pokud má korálek v nose, rozhodně to neznamená, že se udusí. Na dýchání má ještě druhou dírku a také ústa. Důležité je dítě hlavně uklidnit, aby nezačalo propadat panice a aby se dýchání nezrychlovalo. Začněte dýchat spolu s ním a ukažte mu, že má provést hluboký nádech a výdech ústy.

K lékaři nemusíte

Většina rodičů následně dítě naloží a veze ho na pohotovost, aby se korálek nebo jiný předmět z nosu odstranil. Určitě nejde o špatný nápad, jelikož odborné odstranění a následné vyšetření je v mnoha případech na místě. Zároveň však chceme zmínit, že to nemusí být vždy nutné. Pokud nejde o velmi závažný problém, můžete korálek, kuličku, hrášek nebo cokoliv jiného co je v nose vyndat sami.

Jak na to? Použijte dýchání z úst do úst

Skutečně je to tak. Na této metodě je daný postup založený. Stačí vědět, jak jsou dýchací cesty propojeny a že ústa jsou spojena s nosem. A tak když dokáže jít vzduch z nosu přes ústa, dokáže jít i na druhou stranu.

Základem by mělo být ucpání té nosní dírky, kde korálek nebo jiná překážka není. Ideální je na tuto nosní dárku tlačit prstem. Potom přitisknete svá ústa na pusu dítěte a foukněte tak, jako byste dávali dýchání z úst do úst. Proud vzduchu zamíří do nosu dítěte, a tak pomůže překážku vytlačit. Ta vyjde stejnou cestou, jako se tam dostala. Tedy nosem. O tom že daný postup funguje se můžete přesvědčit na následujícím videu, které je zároveň instruktážní a zároveň i pobaví.