Koronavirus: Trumpovy argumenty pro pozastavení imigrace do USA proti „neviditelnému nepříteli“

Koronavirus ochromil Spojené státy americké. Světová velmoc eviduje miliony nově nezaměstnaných, kteří přišli o práci v důsledku ochranných opatření proti pandemii a v jednotlivých státech počítají mrtvé po tisících. New York pohřbívá v masových hrobech. Světová pandemie na severoamerickou federaci dolehla s plnou vahou a prudké zpomalení ekonomiky ústí v masové protesty místních obyvatel. Se záměrem zabránit dalšímu poškození Spojených států se tamní prezident Donald Trump rozhodl s „neviditelným nepřítelem“ bojovat a zakázal dočasné přistěhovalectví na celém území USA.

Ochránit zdraví i pracovní místa amerických občanů

Americký prezident svůj úmysl zarazit přistěhovalectví do Spojených států amerických oznámil v pondělí 20. dubna na svém Twitteru. Důvodem je podle jeho vyjádření jednak snaha zabránit zákeřnému koronaviru v dalším šíření na své území a jednak starost o udržení pracovních míst pro místní obyvatelstvo, které se kvůli pandemii octlo v bezprecedentní pracovní krizi. Až do odvolání chce Trump také pozastavit i vydávání zelených karet, opravňujících k trvalému pobytu na území USA, a pracovních víz pro cizince, s výjimkou pozic v zásobování potravinami, zdravotnictví či v lékařském výzkumu.

„Ve světle útoků neviditelného nepřítele, stejně jako nutnosti ochránit zaměstnání našich skvělých amerických občanů, podepíšu exekutivní příkaz na dočasné pozastavení imigrace do Spojených států,“ napsal Trump na svém Twitteru. Podrobnosti

Podle tiskové agentury Bloomberg navíc exekutiva podepsaná prezidentem po zahraničních zaměstnancích, kteří již pracují v USA na vízum v technologickém odvětví, požaduje aktuální potvrzení o tom, že jejich pozice není obsazena na úkor pracovního místa pro Američany.

V posledních týdnech navíc Bílý dům využil pravomoci plynoucí z vyhlášení krizového stavu a pozastavil platnost zákonů na ochranu nezletilých a osob žádajících o azyl, aby mohl všechny imigranty bez rozdílu okamžitě deportovat ze země.

Zákaz imigrace USA poškodí, varují liberálové

Americký liberální tisk prezidentovo rozhodnutí komentoval v tom smyslu, že se Trump snaží krize kolem pandemie zneužít pro dosažení svých politických cílů. O tom, že prezident proti imigrantům brojí se podle jeho odpůrců navíc ví, už od jeho zvolení.

Není tajemstvím, že Trump a několik jeho poradců dlouhodobě v imigraci spatřují spíš jako negativní faktor, nežli jako přínos pro národ,“ uvedl reportér BBC v USA Anthony Zurcher. Jeho slova potvrdil i bývalý prezidentský kandidát Julián Castro, který se nebál označit Trumpův plán za přihlouplý. „Jakmile utnete imigraci, poškodíte tím už tak oslabenou ekonomiku,“ uvedl pro BBC.

Podle komentářů, které se objevily v deníku New York Times, je Trumpův plán zatím nejrozsáhlejším pokusem oddělit USA od zbytku světa.

Obrázky: Pixabay

Zdroj: BBC News