Kostochondritida: Bolest na hrudi často považována za infarkt

Kostochondritida, zánět chrupavky na hrudní kosti, je stav postihující chrupavku, která spojuje žebra k hrudní kosti v kostním kloubu. Bolest na hrudi způsobená kostochondritidou se může pohybovat od mírné až po těžkou, jež může vystřelovat do končetin a zad. Kostochondritida často zmizí do několika týdnů, ale pokud se tak nestane, je nutné vyhledat odbornou pomoc a zahájit léčbu. Abyste kostochondritidu dokázali určit, sledujte následující symptomy.

Příznaky kostochondritidy

Lidé s tímto onemocněním často pociťují bolest na hrudi v horní a střední oblasti žeber po obou stranách. Bolest může vystřelovat do zad, do břicha nebo končetin. Zpravidla se bolest může zhoršit tehdy, kdy se pohybujete, protahujete nebo hluboce dýcháte. Podobný stav může naznačovat i jiná onemocnění, například srdeční infarkt. V případě přetrvávající bolesti na hrudi okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Léčba kostochondritidy

Většina případů kostochondritidy je léčena volně prodejnými léky. Pokud je bolest mírná, zpravidla lékař doporučí nesteroidní protizánětlivé léky, jako je například ibuprofen, a změnu životního stylu, pokud se u vás stala kostochondritida chronickou. Dejte si pozor na běhání nebo vzpírání, jedná se o formy cvičení, které mohou stav akorát zhoršit. Negativní účinky může mít i těžká manuální práce. Zapojte do léčby také klid na lůžku a horkou nebo studenou terapii pomocí obkladů.

Obrázky: Freepik