Kyselina močová: Poškozuje lidské zdraví a způsobuje bolestivé kloubní onemocnění

Hromadění kyseliny močové v organismu je nenápadný proces, který může trvat mnoho let bez povšimnutí pacienta i lékaře. Nakonec se ale obvykle projeví formou kloubního onemocnění DNA nebo vznikem ledvinových kamenů. Obě tyto choroby jsou velice nepříjemné a vzniku obou je možné předejít uváženým životním stylem. Nejsou to totiž pouze tyto dva důsledky, které z vysoké koncentrace kyseliny močové plynou.

Co je to kyselina močová

Kyselina močová je krystalická látka, která je produktem metabolismu tzv. purinů, které se do těla dostávají jako součást některých potravin, jako jsou zejména tuky, vnitřnosti, ořechy a další. Tyto potraviny v jídelníčku apriori nejsou nevhodné.

Problém však nastává tehdy, když jich buďto do organismu dodáváme příliš mnoho a organismus při jejich trávení vyrábí příliš vysoké množství kyseliny močové, kterou případně ještě navíc není schopno samo bez problémů z nějakého důvodu v patřičném množství vyloučit. Nejčastější příčinou pak obvykle bývá kombinace těchto faktorů.

Špatný metabolismus i nadměrné cvičení

Nadprodukce kyseliny močové může nastat z několika různých příčin. Může být důsledkem buďto výše zmiňovaného dlouhodobého nadlimitního příjmu potravin obsahujících příliš mnoho purinů, případně může být problém s jejich metabolismem v organismu. Situaci zhoršují také jiná onemocnění, zejména různé druhy nádorů, nebo také třeba lupénka. Jedním z faktorů však může být i přehnaná fyzická aktivita, která se na správném metabolismu purinů negativně podepisuje.

Zhoršené vylučování této látky pak může mít na svědomí nějaké chronické nebo akutní onemocnění ledvin, případně užívání některých druhů léčiv, jako jsou např. diuretika. Situaci pak nezlepšuje ani vysoká konzumace alkoholu.

Dlouho let bez příznaků může vyústit v bolestivou poruchu

Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi se často po dlouhá desetiletí objede bez jakýchkoliv průvodních jevů, které by naznačovaly, že je cosi v nepořádku. Některé národy mají dokonce k její zvýšenému množství v krvi genetické predispozice. Jedná se zejména o Japonce a další obyvatele Asie, kteří mívají hladinu kyseliny močové až o dvacet procent vyšší než je běžný limit.

U Evropanů se však vysoká koncentrace krystalické látky v tkáních a kloubech také nemusí projevit téměř po celý život. A pokud už se projeví, obvykle to bývá nečekanou prudkou atakou DNY nebo bolestivými ledvinovými kameny. Kromě toho však může zapříčinit i jiné druhy poruch, jako je metabolický syndrom, kardiovaskulární choroby nebo cukrovka.

Obrázky: Freepik