Lamy produkují protilátky proti koronaviru. Stanou se naší spásou?

Již předchozí výzkumy přišly na to, že lama produkuje protilátky zabraňující infekcím různých druhů koronavirů, jako byly SARS či MERS. Belgičtí vědci nyní pracují na výzkumu toho, zda tyto protilátky fungují také proti novému koronaviru SARS-CoV-2. Výzkumníci do těchto lamích protilátek vkládají veliké naděje a jsou přesvědčeni, že tyto bytosti by se mohly stát klíčovým zdrojem v boji proti novodobé celosvětové pandemii.

Lamy deaktivují virus a brání mu se množit

Lidské bytosti produkují pouze jeden typ protilátky. Jihoameričtí sudokopytníci oproti tomu produkují dva. Jeden je podobný tvarem i velikostí protilátce lidské, druhý je mnohem menší. Jeho velikost je asi o 25 % menší než velikost lidské protilátky. Tyto menší protilátky jsou schopné infiltrovat proteiny pokrývající povrch viru a deaktivovat je, čímž virus ztratí schopnost napojit se na lidské buňky a množit se v nich. Nemůže se proto v těle šířit a dále škodit.

Zázračné protivirové účinky belgičtí vědci testovali na lamě jménem Winter, které před lety kvůli výzkumu působení viru SARS tuto infekci naočkovali a ke všeobecnému překvapení to s nebohým tvorem vůbec nic neudělalo. Lamí organismus se infekce zbavil na výbornou. Proto výzkumníci padli na myšlenku otestovat jeho účinnost i vůči covid-19. A opět uspěli. Tedy lama uspěla.

Viry neutralizují, ale vydrží jen dva měsíce

„Je to jedna z prvních protilátek, která umí SARS-CoV-2 plně neutralizovat,“ uvedl spoluautor studie z americké Univerzity v Texasu Jason McLellan ve studii oficiálně zveřejněné 5. května v odborném časopise Cell neboli Buňka. Autoři studie dokázali extrahovat imunitní protein, který navrhují využívat ve formě inhalátorů, který pro léčbu onemocnění dýchacích cest považují za nejefektivnější.

„Teď usilovně pracujeme na tom, abychom protilátky vyzkoušeli na lidech,“ uvádějí autoři studie a dodávají, že by se jim to mohlo povést do konce letošního roku.

Lamí imunitní protein by však bylo prozatím možné použít jen jako lék. Jeho účinky v těle totiž vydrží jen po dobu dvou měsíců, a proto zatím není možné jej použít jako plnohodnotnou vakcínu.

Zajímavostí je, že podobné druhy protilátek v sobě mají také další živočichové, jako jsou velbloudi, alpaky a lamy guanako, ale také žraloci. Ti jsou ale podle vědců „obtížnější na zkoumání.“

Obrázky: Pixabay