Lepší než všechny repelenty. Odpuďte klíšťata pomocí oleje z čajovníku

Klíště je lepší nechytit. To je jisté. I když ho zvládnete snadno a včas odstranit, stále existuje vysoká pravděpodobnost, že vám kusadélka tohoto maličkého tvorečka mohou vyvolat smrtelně závažná onemocnění, jako je zánět mozkových blan a celou řadu dalších. Na trhu existuje spousta různých druhů repelentů, které více nebo méně fungují.

Čajovníkový olej je lepší než všechny produkty laboratoří

Často však dokonce narážíme na to, že repelent jako by klíšťata naopak přitahoval. Jako věrní čtenáři našeho magazínu už ale dobře víte, jak moc účinná je příroda ve srovnání s produkty chemických laboratoří. Proto se jistě nebudete divit, když vám povíme, že existuje jistá přírodní substance, která všechna klíšťata a podobné tvory, kteří vám pijí krev, spolehlivě odežene do patřičné vzdálenosti. A tou substancí je éterický olej z čajovníku.

V posledních pár desítkách let, kdy došlo vlivem zemědělské činnosti k narušení křehké přírodní rovnováhy hmyzí říše, čelíme doslova invazi klíšťat, která se nebývale přemnožila. Mnoho z nich je pak nositeli celé řady patogenů od boreliózy po závažnější onemocnění. A protože je prevence vždycky lepší než léčba, je vhodné najít způsob, jak těmto hmyzím příšerám páchnout natolik, aby si dvakrát rozmysleli, jestli si chtějí za potravu vybrat právě naše tělo.

Intenzivní zápach klíšťata nesnesou

Mnozí zkušení lesníci a jiní lidé často se pohybující v přírodě už ale odpověď na tuhle otázku nalezli. Éterický olej z australských divokých čajovníků, který nejspíš znáte pod anglickým názvem Tee Trea Oil, je účinná dezinfekce a úžasně hojivá látka, kterou se hodí mít v každé lékárničce. Kromě toho, pokud jste se s tímto olejem už někdy setkali, dobře víte, že se z něj line velmi intenzivní odér na pomezí vůně a zápachu. A právě to je to, co klíšťata nemohou ani cítit.

Proto než odejdete do lesa, můžete si pár kapek tohoto oleje přidat do svého sprchového gelu, kterým se umyjete, případně ho trochu nakapat do tělového mléka a pomazat se jím. Můžete si udělat i intenzivnější ochranný preparát nakapaný do nějakého nosného oleje, třeba do olivového nebo mandlového, kterým se pomažete. Dejte ale pozor, tento éterický olej není vhodný pro použití na domácí mazlíčky, kteří často bývají na tento olej alergičtí.

Podobným způsobem, jako čajovníkový olej, funguje také levandule, rozmarýn, citrusy nebo hřebíček, které jsou dost šetrné i pro použití na zvířatech.

Obrázky: Pixabay