Vrásky nejsou jediným příznakem stárnutí. Existují i další maličkosti, které značí předčasný proces stárnutí

Stárnutí obvykle spojujeme s výskytem vrásek a ztrátou pružnosti kůže. Všechny ženy se proti těmto známkám stárnutí snaží bojovat, co to jen jde, ale existují očividné signály, které zamaskovat nedokážeme. My jsme pro vás vytvořili seznam lehkých příznaků stárnutí, které se objevují mnohem dříve než vrásky.

Zpomalené reakce

Reakce na různé podněty se mohou s postupem věku zpomalit. V mládí jste reagovali rychle, ale jakmile jste trochu starší, počet rozbitých skleniček a jiných nehod může značně narůst. Abyste se ujistili, že tyto příhody nejsou způsobeny únavou nebo vyčerpáním, stačí k tomu následující test:

  • Vezměte si 30 cm pravítko
  • Připravte si svou dlaň, jako když někomu podáváte ruku
  • Požádejte druhou osobu, aby držela pravítko nad vaší dlaní s nejvyšším číslem směřujícím dolů
  • Poté druhá osoba upustí v nečekanou chvíli pravítko a vy se jej pokusíte chytit co nejrychleji
  • Zopakujte si test nejméně 3x, vždy označte své číslo a spočítejte konečný výsledek

15 cm je normou pro lidi ve věku 20 – 30 let, 30 cm je dobrý výsledek pro někoho, kdo je ve věku 40 – 50 let. Pokud je výsledek nižší než tato čísla, mohlo by to znamenat, že proces stárnutí je ve vašem těle urychlený.

Modřiny a zranění se hojí delší dobu

Jedním z nejvíce viditelných příznaků předčasného stárnutí je skutečnost, že modřiny, zranění nebo různá škrábnutí na vašem těle se hojí pomaleji než dříve. Lidská kůže má úžasnou regenerační schopnost. Jakmile tento proces nefunguje tak lehce jako kdysi, tělo nefunguje tím správným způsobem.

Snížená schopnost unést těžké věci

Pokud je pro vás obtížné přesunout láhev vody z jednoho místa na druhé, ale dříve to takový problém pro vás nebyl, jedná se o známku stárnutí. Svalové tkáně s věkem ztrácejí svou váhu, což ovlivňuje vaši sílu a vytrvalost.

Zhoršený zrak

Je známo, že zrak se s věkem zhoršuje. Někteří lidé starší 40 let mají problém zaměřit jasně objekty v jejich blízkosti nebo musí nosit brýle na čtení.

Zkontrolovat si svůj zrak není až tak složité: dejte si před oči tištěný test, třeba noviny, a začněte je od sebe vzdalovat, dokud neuvidíte všechna slova jasně. Jste-li staří 20 let, vzdálenost by měla být asi 10 cm, pokud se pohybujete kolem 40 let, vzdálenost je téměř 25 cm.

Pokud máte vážné obavy ze zdraví vašeho zraku, je vždy lepší poradit se s lékařem. Problémy se zrakem nemusí vždy souviset s věkem a je možné, že budete potřebovat lékařské ošetření.

Špatná práce vestibulárního aparátu

V procesu stárnutí je částečná ztráta fyzické rovnováhy klasickým příznakem. Například ve věku 80 lety ztratíte naprostou schopnost stát na jedné noze se zavřenýma očima. Ovšem i zde existuje jednoduchý test, který vám může pomoci zhodnotit rychlost stárnutí vašeho těla:

  • Postavte se rovně s nohama těsně u sebe a zavřete oči
  • Zvedněte jednu nohu a pokrčte koleno. Levou nohu, pokud jste praváci, pravou nohu, pokud jste leváci
  • Použijte stopky, abyste zjistili, jak dlouho dokážete stát v této pozici, dokud neztratíte rovnováhu

Osoba kolem 30 let věku, která nemá žádné vážné problémy s vestibulárním aparátem, bude schopna stát 20 vteřin více. Zatímco starší člověk nebude moct takto stát ani 10 vteřin.

Ploché čelo

Vnější známky v naší tváři jsou nejviditelnější příznaky stárnutí, ovšem nejen vrásky, ale i ploché čelo to dokazuje. Ploché čelo je důsledkem atrofie tukových tkání, což způsobuje ztrátu tvaru čela, zatímco může být stále hladké a bez vrásek.

Situace se může zhoršit korekcí horizontálních vrásek pomocí botoxových injekcí, které podporují atrofii tukových tkání.

Zmizení středové brázdy mezi nosem a horním rtem

Rty mají tendenci s věkem ztrácet svou přirozenou barvu. Proto se ženy obracejí na různé kosmetické úpravy ve formě rtěnek, permanentního make-upu na rty nebo injekcí pro boj s tímto problémem. Existuje však oblast, kde si nepomůžete žádným vylepšením – místo mezi vaším horním rtem a nosem.

Takzvané philtrum je brázda mezi horním rtem a nosem, která je důležitá ve struktuře ženského obličeje. Když jste mladá, je jasně vidět, ale s věkem začíná mizet, až se ve stáří ztratí úplně.

Neschopnost radovat se

Anhedonie je latinský výraz k vysvětlení pocitu ztráty štěstí nebo neschopnosti užívat si života. Pokud se cítíte, že se nedokážete pro nic nadchnout jako dříve, nebaví vás vaše koníčky, je zde čas k zamyšlení. Stejné příznaky mohou provázet nejen stárnutí, ale také deprese a vyčerpání.

 Neměli byste hledat výmluvy, jak se vyhnout věcem, které vám dříve dělaly radost. Být smutný váš život sice nezkrátí, ale určitě zhorší jeho kvalitu. Nedovolte, aby se něco takového stalo.

Změny v nárůstu hmotnosti

Cítíte, že vaše oblíbené džíny jsou vám těsné v pase a na stehnech? Nebo naopak příliš volné? Pak je důvod k obavě ze stárnutí.

Situace se může ještě zhoršit, pokud se u vás objeví svalová dystrofie, zejména u stehen. Správná strava a pravidelné cvičení by vás ale měly rychle dostat zpět do formy.

Lidé vás často žádají, abyste si pospíšili

Urychlení procesu stárnutí může představovat také to, že je pro vás těžké s někým udržet krok. Rychlost chůze je velmi objektivním ukazatelem práce vašich svalů na nohou a rychlosti přenosu nervových impulzů. Tyto faktory jsou během stárnutí postiženy mezi prvními. Nicméně mohou být léčeny pravidelnými procházkami a zvýšeným počtem cvičení.

zdroj: brightside.me