Masážní techniky stimulující růst a obnovu vlasů

Vypadávání vlasů je běžnou záležitostí. Vlasy se v průběhu života přirozeně mění a dorůstají. Pokud ale začnou vypadávat ve větším množství, než na které jste byli dosud zvyklí, bude zapotřebí zapátrat po příčině a najít vhodné řešení tohoto problému. Někdy pomůže jen změna šamponu nebo odpočinek a jindy je zapotřebí poradit se s lékařem. V každém případě vám ale může pomoci situaci vyřešit masáž pokožky hlavy, která ji pomůže prokrvit a pomoci vlasům se snazší obnovou.

Vlasy mohou vypadávat i ze stresu

Existuje celá řada problémů, které mohou zapříčinit padání vlasů. Některé z nich jsou celkem banální, jiné vyžadují větší pozornost specialisty. Mezi faktory, které mohou vyústit ve ztrátu vlasového porostu, může být:

  • Nadměrný stres (velmi stresující událost, jako je například prodělaný šok či úmrtí blízkého člověka)
  • Oslabený imunitní systém
  • Nedostatečný příjem železa
  • Vedlejší účinky některých léků
  • Různé druhy nemocí (patologie štítné žlázy, syndrom polycystických ovárií atd.)
  • Těhotenství
  • Alergie na šampon či kondicionér
  • Časté používání kulmy nebo žehličky na vlasy, které je vysušují, pálí a poškozují

Masáž hlavy vám může pomoci problém vyřešit

Vlasy často začínají vypadávat proto, že jejich kořínky neboli folikuly nejsou dostatečně prokrvené a tím okysličené a vyživené potřebnými látkami. Tomu můžeme pomoci vhodnými masážními postupy nebo dokonce přístroji, které uvolní pokožku, rozšíří cévy a pomohou krvi normálně a zdravě proudit tudy, kudy  má.

Studie z roku 2016 prokázala, že stačí pouhé čtyři minuty masáže denně na zvýšení aktivity genů zodpovědných za růst vlasů a naopak snižují aktivitu těch, které přispívají k jejich vypadávání. Účastníci experimentu si dokonce všimli, že po provádění masáží nejenže se vypadávání vlasů zastavilo, ale dokonce měli kštici silnější a zdravější než doposud.

Nejvhodnější dobou pro provádění masáže je těsně před použitím šamponu při mytí vlasů nebo ihned po jejich opláchnutí. Během šamponování to není vhodné, protože by se vlivem vmasírování šamponu pokožka mohla zbytečně moc mastit.

Návod na masáž hlavy

Začněte jemnými pohyby prstů u zadního okraje vlasové linie a postupujte směrem vzhůru. Tlak postupně zvyšujte a zahřívejte pokožku, abyste zlepšili průtok krve. Tímto způsobem masírujte 4 minuty. Tato metoda je vědecky ověřená, nicméně nemusí fungovat za všech okolností. Proto pokud by padání vlasů pokračovalo, raději se poraďte s lékařem. Padání vlasů totiž může signalizovat i závažnější druh zdravotního problému.

Obrázky: Freepik