Měsíc před tím, než přijde mrtvice, tělo vyšle tyto signály

Lidé jsou přesvědčeni o tom, že mrtvice přijde znenadání. Tak tomu ale není, tělo na ní samo upozorní, a to zhruba měsíc předem. Máme tak většinou dostatek času zajít k lékaři, změnit své návyky a být ve střehu. Smutnou pravou je to, že řada lidí dané signály nijak nezaregistruje. Bohužel.

Existují dva typy mrtvice

Řada lidí nemá ani ponětí o tom, že existují hned dva typy mrtvice. Prvním typem je ischemická mrtvice, kdy jsou zablokovány tepny vedoucí k mozku. Druhým typem je hemoragická cévní mozková příhoda, která se projevuje nedostatečným množstvím krve. V obou případech nás tělo varuje před tím, že se blíží problém.

Důvodem jsou sraženiny

Častým důvodem mrtvice jsou krevní sraženiny. Právě ony mohou za to, že se krev nedostane tam kam má. Tedy do našeho mozku. Sraženiny se tvoří postupně a průběžně může docházet k drobným zdravotním problémům. Právě tak tělo v podstatě naznačí, že se něco děje. Bohužel řada lidí na tyto projevy nijak nezareaguje, což je velký problém.

Sledujte tyto signály

Chcete vědět, zda se vám mrtvice také týká? Zhruba měsíc před tím, než nastane, se mohou objevovat tyto signály (časový horizont doporučujeme brát s rezervou). Objevit se mohou třeba halucinace, které jsou často výsledkem nedostatku kyslíku. S tím může souviset také ztráta vědomí. Pozor i na to, pokud často a nadměrně škytáte.

Signálem je ale i silná bolest hlavy, které se objevuje pravidelně. Někdy může daný stav spojený se sraženinou vyvolávat i epileptické záchvaty. U některých lidí může dokonce docházet také k tomu, že se změní jejich povaha. Též nepodceňuje ani problémy s dýcháním, nebo celkovou slabost.

Nejste v rizikové skupině?

Dvojnásobně obezřetní by měli být ti, kteří jsou navíc v rizikové skupině. A to osoby nad 55 let, lidé trpícím vysokým tlakem, stejně jako lidé, kteří trpí cukrovkou. Pozor také na pravidelnou konzumaci alkoholu a kouření. I to je rizikem.