Místa, která byste měli po chřipkové epidemii důkladně vyčistit

Nejen koronavirus, ale ani chřipka není něco, co bychom ve své domácnosti rádi viděli. Taková prostá choroba jako chřipka nás totiž dokáže vyřadit z běžného života klidně i na dva týdny a šíří se jako zběsilá, zejména mezi členy jedné domácnosti. Proto ve chvíli, kdy někdo z rodiny prodělá chřipku, je dobré důkladně vyčistit některé druhy předmětů, které jsou z hlediska šíření nákazy obzvláště rizikové. Abyste nad tím nemuseli složitě přemýšlet, dáme vám seznam toho, co je zapotřebí po prodělání nemoci vyčistit tak, abyste sami sebe zbytečně neinfikovali znovu a znovu.

Zubní kartáčky

Zubní kartáčky většinou napříč rodinou nesdílíme, nicméně při jejich ukládání už tak opatrní nejsme. Obvykle kartáčky celé rodiny sdílejí jeden jediný kelímek či stojánek, v němž jsou si kartáčky tak blízko, že se možná i vzájemně dotýkají. A to je přesně skvělá příležitost pro viry a bakterie, které díky tomu získávají nové hostitele. Proto pokud jeden z členů domácnosti trpí nějakou infekční chorobou, měl by svůj kartáček odkládat zvlášť a poté, co se choroby zbaví, by jej měl vyměnit za nový.

Ručníky a vybavení koupelny

Zde platí totéž jako u zubních kartáčků. V málokterém domě si nemocný může dovolit mít vlastní koupelnu. Naopak většina rodin sdílí koupelnu jen jednu, která je pak ideálním místem pro šíření infekcí. Proto by nemocný měl používat alespoň vlastní ručníky, záchodová mísa by se měla pravidelně dezinfikovat a pravidelně vyprazdňovat odpadkové koše. Dobrý nápad je také pravidelně po nemoci někoho z rodiny dezinfikovat kliky a povrchy nábytku.

Příbory a talíře

Tyto předměty jsou obvykle v těsném kontaktu se slinami nemocného, skrze které se spousta virů velmi ráda snadno šíří. Proto by nemocný měl mít vlastní sadu jídelního nádobí, které by se po každém použití a zejména po skončení nemoci mělo řádně umýt horkou vodou. Dejte pozor ale také na utěrky, povrchy pultů, stolů a klik. To všechno jsou místa, kde se mikroby velmi rády usazují.

Dálkové ovládání televize

Spousta nemocných dobu své rekonvalescence tráví u televize. To je pochopitelné, nicméně je třeba myslet na to, že častým dotýkáním se dálkového ovladače na něj nemocný přenáší velké množství bacilů, které mohou nakazit i ostatní členy domácnosti. Proto je třeba ovladač často dezinfikovat pomocí alkoholového čističe a měkkého hadříku nebo vlhčeného ubrousku.

Obrázky: Freepik