Špatné lidské zacházení způsobilo mláděti tučňáka fobii z vody. Nyní se snaží překonat strach

Pomysleli jste si někdy, že by se tučňák mohl bát vody? Zní to naprosto absurdně, ale bohužel pro jednoho jedince tohoto druhu je to každodenní realitou. Natalia, mládě tučňáka, se bála a třásla na pláži Punta Hermosa v Limě v Peru. Lidé se ji snažili zatlačit zpět do vody, ale až Carlos z organizace ORCA Peru se této malé holčičky ujal, zachránil ji a vzal si ji k sobě.

Strach z vody způsobili lidé

Díky tomu, jak s ní lidé na pláži zacházeli, se u tohoto roztomilého malého tučňáka vyvinula fobie z vody (thalassofobie), která se může vyskytovat také u lidí. Pro tučňáky je ovšem voda přirozeným prostředím, a proto je u nich takový strach skutečně zvláštní. Carlos nikdy nepotkal tučňáka, který by se bál plavat a bylo pro něj velmi smutné, že musel toto zvíře vidět v takovém stavu.

K návratu potřebovala překonat svůj strach

Aby se mohla vrátit do hnízdiště, musela se naučit překonat svůj strach a naučit se plavat. Carlos zavolal Peteru Grosovi, expertovi na divokou zvěř, aby mu poskytl nějakou radu, která by mu pomohla odbourat u tučňáka strach z vody. Peter mu řekl, aby začal Natalii trénovat v dětském bazénku a dával jí za odměnu ryby. Jakmile si zvykne, může přejít do hlubšího bazénu.

Trénink nebyl jednoduchý ani rychlý

První den Natalie nereagovala vůbec dobře a neustále opouštěla i malý bazének. Ryby jíst nechtěla, ale Peter předpokládal, že to zabere hodně času. Nesmí ovšem polevit a po nějaké době to bude lepší. Po 11 dnech už Natalia zvládala i středně velký bazén úplně sama. O pár dní později Carlos zachránil druhého tučňáka jménem Rosita a obě se rychle spřátelily.

Když byli připravení, odvezl je do oceánu

Jakmile byl Carlos přesvědčený, že jsou oba tučňáci připravení na vypuštění zpět do oceánu, vzal malou loď a odjel na chráněný ostrov poblíž Limy. Tam Natalii a Rositu vypustil zpět do volné přírody, kde mohou žít v přirozeném prostředí, navazovat vztahy a jednoho dne se samy stát matkami dalších tučňáků.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: The Dodo