Může tlačítko storno na bankomatu ochránit váš PIN kód? Odborníci na bezpečnost takové dezinformace odmítají

Pokud potřebujete informace o zabezpečení a bezpečnosti bankomatů, je nejlepší obrátit se na orgány činné v trestním řízení nebo na finanční instituce – ne na příspěvek, který někdo sdílel jako užitečný tip na sociálních sítích. Jeden z takových byl nedávno označen jako součást snahy Facebooku bojovat proti falešným zprávám a dezinformacím. Možná jste na něj také narazili.

Tlačítko cancel/storno ochrání váš PIN kód

Příspěvek zní: „Před vložením karty 2x stiskněte tlačítko cancel/storno. Pokud někdo nastavil klávesnici tak, aby vám ukradla váš PIN kód, tento krok předchozí volbu zruší. Myslete na to pokaždé, kdy si jdete vybrat peníze a vytvořte si z toho zvyk. Sdílejte se všemi, na kterých vám záleží.“

Tip byl sdílen na sociálních sítích minimálně od listopadu 2018, kdy bylo stejné tvrzení zveřejněno také na Twitteru. I když je pravda, že podvody mohou ovlivnit zákazníky používající bankomaty, nenašly se žádné zprávy od organizací pro kybernetickou bezpečnost, bankovních institucí nebo dalších orgánů, které by doporučovaly 2x stisknout tlačítko cancel/storno, abyste zabránili krádeži PIN kódu.

Stojí za to trik zkusit?

„Existují relativně jednoduchá elektronická zařízení vyrobená různými zločineckými skupinami, která se rozmnožují a prodávají, a je jich poměrně velké množství, takže je možné, že některá velmi jednoduchá by mohla být něčím takovým narušena,“ řekl Dr. Roussev. „Ovšem nemělo by se něco takového v žádném případě brát jako bezpečnostní opatření. Neublíží zřejmě ničemu, ale tomuto typu rad bych nepřikládal žádnou hodnotu.“

Jaké jsou osvědčené triky zlodějů?

Dr. Roussev vysvětlil, že mnoho návrhů na krádež PIN kódu, zejména překrývá původní klávesnici, a může zaznamenat vše, co je stisknuto, takže zmáčknutí tlačítka 2 krát nebo 50 krát by nemělo žádný efekt. Dále doporučil, aby lidé přijali skutečná bezpečnostní opatření, například nepoužívali náhodné bankomaty nebo bankomaty, které nepodporují fyzické zabezpečení, protože na takové se podvodníci zaměřují nejčastěji.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Politifact.com