Myčka na nádobí a ruční mytí. Co zajistí větší úsporu vody? Rozdíl není zanedbatelný

V dnešní době si většina z nás uvědomuje, že je potřeba více než kdy jindy snížit spotřebu vody za domácnost. Šetří se plynem, elektřinou i vodou. Zkracujeme dobu sprchování, nádobí myjeme, až když je dřez plný atd. Někteří dokonce investují do myčky na nádobí. Než tak ovšem udělají, stojí před nimi zásadní otázka: „Je úspornější mytí nádobí v ruce nebo v myčce?“

Myčka na nádobí versus ruční mytí

Plná myčka na nádobí spotřebuje asi 13 litrů vody na umytí 144 předmětů. Ruční mytí stejného množství kusů nádobí spotřebuje v průměru asi 100 litrů vody. Je důležité poznamenat, že se jedná o průměrnou spotřebu vody – skutečná spotřeba se může pohybovat od 33 do ohromujících 440 litrů.

Kolik vody spotřebujete na ruční mytí?

Podívejme se, kolik vody je potřeba k ručnímu mytí, počínaje dřezem. Typický dřez se pohybuje od 15 do 45 litrů. Nyní přemýšlejte o tom, jak moc naplníte dřez, když myjete nádobí. Vzpomeňte si také, kdy naposledy jste myli silně znečištěné nádobí, jak často jste měnili vodu? Minimálně dvakrát. Navíc oplachování pod tekoucím kohoutkem přinese další spotřebu vody navíc.

K tomu je potřeba přičíst i dobu, kdy čekáte, až odteče studená voda, než získáte teplou nebo horkou, v níž potřebujete nádobí umýt. To je další spotřeba. A kolik vody spotřebujete na oplachování kuchyňských houbiček, než skončíte s celým procesem? Všechny tyto činnosti je potřeba přičíst k samotnému mytí nádobí.

Je někdy lepší mýt nádobí v ruce?

Myčka na nádobí je při využití plné kapacity úspornější než ruční mytí. Pokud máte jen pár špinavých talířů nebo jste v malé domácnosti, kde není praktické čekat, až se myčka naplní, pravděpodobně bude lepší mytí ve dřezu. A když vezmete v úvahu nádobí, které se nehodí vkládat do myčky, ruční mytí bude mít v domácnosti vždy své místo.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Choice.com