V Česku rozšířené mýty, které se dědí z generace na generaci, a my jim ještě dnes mylně věříme

Svět je plný mýtů, které nás nutí věřit věcem, jež jsou ve finále naprostými nesmysly. Ale vzhledem k tomu, že se tradují už z generace na generaci, nemáme tendenci nad nimi více hloubat. To je ale chyba. Naštěstí díky moderní vědě a špičkovým technologiím jsme zase o krok blíže pravdě. Přečtěte si něco o největších mýtech, kterým věříme dodnes.

Chameleoni mění barvu kvůli maskování

Spousta lidí se mylně domnívá, že chameleoni dokážou splynout se vším ve svém okolí, od stromů až po šachovnici. To je ale pravda pouze napůl. Je fakt, že se chameleoni přirozeně mísí se svým prostředím, často odpovídají barvám stromů nebo listů, ale neděje se tak kvůli maskování, nýbrž naopak vyniknutí. Chameleoni mohou být v období páření velice agresivní a jejich barevné změny se používají ke komunikaci s ostatními konkurenty.

Spolknutou žvýkačku strávíte za 7 let

Je pravda, že se žvýkačka nedá pořádně strávit? Jedinou obtížně stravitelnou přísadou je přírodní nebo syntetický polymer, který tvoří základ žvýkaček. To ale neznamená, že se vám spolknutá žvýkačka usadí v žaludku na dlouhých 7 let. Jednoduše ji relativně neporušenou odvedete ze svého těla prostřednictvím stolice.

Velbloudi si ukládají vodu ve svých hrbech

Něco velbloudi ve svých hrbech ukládají, to ano, ale voda to není. Je to tuk. Tuk uložený ve velbloudím hrbu slouží k výživě zvířete pro případ, že by trpěl nedostatkem potravy, jak se v poušti může lehce stát. Vodu ukládají v krevním oběhu. Velbloudi dokážou vypít neuvěřitelné množství vody, tu si pak uloží v krevním oběhu, aby mohli přežít až týden bez vody.

Používáme pouze 10% našeho mozku

Běžný mýtus! Důkazy nasvědčují tomu, že mozek neustále pracuje, i když člověk spí. Za den použijeme i 100% našeho mozku.

Pití alkoholu zabíjí mozkové buňky

Alkohol rozhodně není pro naše tělo dobrý, zvláště ve větším množství. Ale mozkové buňky nezabíjí. Dokáže je ale drasticky poškodit. Nadměrné pití může vést k otravě alkoholem, která může způsobit trvalé poškození mozku nebo i smrt. Užívání alkoholu je spojeno s nižší úrovní kognitivních funkcí, atrofií mozku, zhoršenou schopností regenerace nových mozkových buněk a problémy s pamětí.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Icepop.com