Na maličkstech záleží. Nenápadné symptomy vážnějších problémů, kterým byste měli věnovat pozornost

Vlastní zdravotní stav každý posuzuje především podle toho, zda se dlouhodobě cítí v pořádku nebo zda je schopen běžných výkonů (ať už v profesionální nebo soukromé sféře). I u lidí, kteří se cítí skvěle, se však mohou rozvinout nemoci, které nelze na první pohled poznat. Běžné nemoci, které velmi dobře překonáme imunitou nebo za pomoci klasických léčiv, považujeme za přechodné jevy, existují však chronická nebo závažná onemocnění, jejichž rozvoj si ani neuvědomíme. A přitom se mohou u relativně zdravého člověka pomalu projevovat specifickými symptomy. Jedná se o drobné změny, které se mohou jevit jako neškodné, ale také signalizovat, že se s námi něco děje.

Pocit nafouklého břicha

Vytváření plynů ve střevech je přirozeným důsledkem pestré stravy bohaté na zeleninu nebo luštěniny. Pokud máte ovšem pocit nafouklého břicha po každém jídle nebo s železnou pravidelností každý večer, a přidává se k němu také zácpa nebo reflux s tendencí se přejídat, může se jednat o symptomy rozvíjející se Crohnovy choroby.

Konstantní únava

Potýkáte-li se kontinuálně s únavou a nemáte-li dostatek energie v žádném okamžiku během dne i přesto, že spíte mnohdy i více než 8 hodin, není vyloučeno, že se jedná o důsledek závažnějšího onemocnění. Mezi ty nejčastější patří anémie, infekce či jiná onemocnění ledvin nebo jater, poruchy štítné žlázy, artritidu či některé druhy rakoviny.

Nespavost

Neschopnost usnout postihne obvykle každého z nás. Pokud ovšem máte problémy s usínáním často a nedokážete se uvolnit, i když se cítíte velmi vyčerpaní, jedná se o chronickou nebo akutní insomnii, jež je buď výsledkem mentálních problémů, nebo může indikovat rozvíjející kardiovaskulární onemocnění, Parkinsonovu či Alzheimerovu chorobu.

Špatný dech

Nepříjemný zápach z úst vzniká většinou v důsledku změn v ústní dutině – zvýšená tvorba bakterií, usazování zubního kamene, zánět či parodontóza. Kromě nich však může být špatný dech také známkou problémů v dýchacích cestách (jako jsou bronchitida, zánět v krku) nebo problémů trávicího traktu.

Pravidelné bolesti hlavy či migrény

Někteří lidé trpí na pravidelné bolesti hlavy z důvodu deformity dutin, hormonálním výkyvům či jednoduše citlivosti na nepříjemné podněty. Bolest hlavy je jedním z nejčastějších bolestivých stavů, pokud se ovšem vyskytne náhle a začne se objevovat pravidelně, nebo přechází do bolesti uší či očí, rozhodně konzultujte lékaře – může se jednat mimo jiné i změny v mozkové tkáni.

Bolesti svalů

Svalové bolesti, kterým nepředchází zvýšená námaha či fyzický výkon, poukazují především na rozvíjející se onemocnění virového nebo bakteriálního charakteru. Kromě sezónních nemocí může být dlouhodobá bolest svalů spojená také s problémy se štítnou žlázou nebo s nervy.

Ztráta vlasů

Vypadávání vlasů je běžné. Pokud se přestávají obnovovat a řídnou, může za to u mužů především dědičnost. Začnou-li vám vlasy ovšem vypadávat náhle a ve velkém množství, může jít o avitaminózu, onemocnění štítné žlázy, ale také rakovinu, artritidu či vysoký krevní tlak.

Zvláštní zbarvení nehtů

Nejsou-li vaše nehty růžové, ale vykazují spíše zvláštní barevnost, jedná se pravděpodobně o dermatologický problém. Jsou-li vaše nehty modré, může to být důsledek špatného krevního tlaku. Žlutá či bílá lůžka nehtů  zase indikují potíže s játry nebo cukrovku.

Nepravidelná stolice

Stravujete-li se pravidelně, měli byste také chodit pravidelně na toaletu. Necítíte-li však potřebu nebo máte problémy s vyměšováním či trpíte často zácpou, rozhodně si zajděte na vyšetření. Existuje řada nemocí, které mohou nepravidelnou stolici způsobovat.

Ztráta libida

U mužů i u žen se může ztráta libida vyskytovat jako důsledek hormonálních výkyvů, medikace nebo jednoduše špatných životních návyků. Není však výjimkou, že k němu dochází v souvislosti s rozvíjející se depresí nebo jinými psychickými problémy.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thehealthy.com