Na Novém Zélandu vyhráli nad koronavirem, pomohla izolace od okolního světa

Nový Zéland vyhrál bitvu nad koronavirem. Koncem dubna to ohlásila premiérka země Jacinda Ardernová, která však zároveň podotkla, že ostražitost je stále na místě. Zéland vykázal během pandemie pouhých patnáct set nakažených a devatenáct mrtvých, což jsou jedna z nejnižších čísel na světě. Dokázali to díky brzkému přijetí bezpečnostních opatření. Odborníci se ale shodují na tom, že státu významně pomohla jeho geografická pozice, díky které je Zéland velmi vzdálený od ostatních zemí a díky tomu, že je to ostrov, velmi snadno se kontrolují jeho hranice.

Vědí, odkud virus očekávat

Nový Zéland začal s uvolňováním bezpečnostních opatření téměř o polovinu dříve než ostatní státy světa a i předtím byly zdejší počty infekcí velice nízké. Situaci viděli v pozitivním světle i tamější zdravotničtí pracovníci, kteří nízký počet nových případů v posledních dubnových dnech považovali za jistotu dosažení eliminace koronaviru na území jejich země. Zdravotníci zároveň upozornili, že eliminace neznamená, že nedojde k žádným novým případům nákazy, ale jen to, že už mají zmapováno, odkud případy pocházejí a kde je lze očekávat.

Přísná bezpečnostní pravidla zafungovala

Za to vděčí přísným bezpečnostním pravidlům, která byla na území Nového Zélandu zavedena bezprostředně po rozšíření zprávy o migrující koronavirové nákaze, v jejíž návaznosti zdejší vláda uzavřela hranice,  uvalila karanténu na všechny, kteří přišli v inkriminovaném období do země a zahájila rozsáhlé testování a sledování kontaktů. Koncem března byly uzavřeny pláže, promenády a přímořské parky, stejně jako školy a kanceláře a restaurace a bary byly uzavřeny úplně bez zachování možnosti distančního prodeje.

Studie zdravotnických organizací naznačují, že pakliže by země nepřišla s tak radikálními bezpečnostními opatřeními, mohl by mít Nový Zéland denně kolem tisícovky nových případů infekcí. To znamená, že zdravotní bezpečnost svých obyvatel zvládli na výbornou.

Obrázky: Freepik