Naděje v boji proti koronaviru. Imunomodulační injekce mají dobré výsledky

Francouzští lékaři podali předběžné hlášení o úspěšnosti imunomodulačních injekcí podaných pacientům s covid-19. Tato pokusná léčba výrazně snížila počet pacientů, kteří museli být převedeni na jednotku intenzivní péče, nebo v důsledku choroby zemřely. Pařížští lékaři se tuto zprávu rozhodli sdělit médiím ještě před vydáním oficiální studie, aby tak podpořili veřejné zdraví a ulehčili situaci během pandemické krize.

Léčba blokuje zdivočelý imunitní systém

První randomizovaná srovnávací studie podle lékařů z Pařížské veřejné asistenční nemocnice prokázala klinický přínos u pacientů s covid-19, kteří v důsledku onemocnění trpí závažnou infekcí. Preparát s názvem Tocilizumab (Actemra nebo RoActemra) z laboratoře Roche patří do kategorie monokolárních protilátek, které byly vyrobeny v laboratoři odvozením od jediného kmene lymfocytů, které mají reagovat na konkrétní cíl.

Tato léčba se obvykle užívá při léčbě autoimunitní revmatoidní artritidy a funguje tak, že blokuje receptor pro protein imunitního systému, který tak částečně zablokuje svou reakci vůči svému vlastnímu organismu.

U pacientů s těžkým průběhem covid-19 je právě přehnaná reakce imunitního systému častým důvodem vzniku akutních respiračních potíží, které často končí blokací dýchacích cest a následnou smrtí pacienta.

Léčba nevykazuje nežádoucí účinky

Studie byla provedena na 129 osobách hospitalizovaných ve 13 nemocnicích se střední až těžkou penumónií způsobenou infekcí koronavirem, kteří potřebovali k dýchání připojení na plicní ventilaci. To je profil, který odpovídá pouhým 5 – 10 procentům infikovaných pacientů, ale jsou to ti, u kterých je nejvyšší riziko selhání dýchacího systému a následné smrti, uvedl pro agenturu AFP během virtuální tiskové konference doktor Xavier Mariette, který průběh studie koordinoval.

Polovina pacientů byla léčena běžnou léčbou, tedy kyslíkem, antibiotiky a antikoagulancii a kromě toho dostávali jednu či dvě injekce Tocilizumabu. Druhá, kontrolní skupina dostávala pouze standardní léčbu. Obě skupiny byly pro získání výsledků sledovány po dobu 14 dnů a sledování bude ještě pokračovat, aby se výsledky studie potvrdily. Kromě pozitivních výsledků, které se projevily na skupině léčené Tocilizumabem se u pacientů naopak neobjevily žádné neobvyklé nežádoucí účinky ve srovnání pacientů s běžnou léčbou.

To poskytuje velkou naději pro všechny pacienty trpící závažnou formou onemocnění covid-19 a také naději na snížení počtu mrtvých v důsledku tohoto onemocnění.

Obrázky: Freepik