Nadýmání a plynatost jsou častými žaludečními problémy. Zbavte se jich pomocí správných potravin

Nadýmání a zácpa v zažívacím traktu mohou způsobit nepohodlí a zničit celkovou pohodu. Pokud často trpíte těmito problémy, je na čase to změnit. Je potřeba omezit některé ze svých návyků a začít jíst výživnější jídla. Pokud se ale už zdravě stravujete nějakou dobu a přesto vás nadýmání a zácpa trápí, měli byste zkontrolovat, po jakých potravinách vás přepadají tyto obtíže. Stejně tak mohou být způsobeny například stresem.

Jaké potraviny mohou způsobovat plynatost?

  • Nealkoholické nápoje – uvolňují oxid uhličitý, který vede k plynům v žaludku
  • Fazole – obsahují oligosacharid, který je těžko stravitelný
  • Mléčné výrobky – nadměrná konzumace sýrů, mléka a jogurtů mohou způsobit nadýmání a plynatost
  • Solené potraviny – omezte příjem sodíku na 2 300 mg, jinak budete zadržovat tekutiny, ale i stolici
  • Jablka a hrušky – při citlivém žaludku můžete mít problémy strávit vlákninu obsaženou v jablkách a hruškách
  • Chřest, brokolice a zelí – jsou sice velice zdravé, ale je třeba je konzumovat v menším množství
  • Cukrovinky a žvýkačky – obsahuje umělé cukry, které mohou vést k těžkým žaludečním a střevním potížím

Zde jsou potraviny, které mohou pomoci s nadýmáním a plynatostí.

Jablečný ocet

Jablečný ocet je nejúčinnější přírodní lék na potíže s plynatostí a nadýmáním. Urychluje trávicí proces a stimuluje žaludeční šťávy. Vše, co musíte udělat, je přidat 1 – 2 čajové lžičky jablečného octa do sklenice vody a konzumovat, dokud problémy neodejdou.

Ananas

Obsahuje enzym trávicí bílkoviny, který brání tvorbě plynů a urychluje proces trávení. Kromě toho má ananas protizánětlivé vlastnosti, které vám jistě pomohou.

Heřmánkový čaj

Díky protizánětlivým a antikonvulzivním vlastnostem může heřmánkový čaj pomoci. Uvolňuje všechny tkáně těla a také sliznice, což je jednou z příčin plynatosti. Proto se dětem podává heřmánkový čaj, který pomáhá zmírnit křeče a plynatost v žaludku.

Petržel

Petržel je skvělá na zažívací potíže a také na špatný dech.

Citróny

Citróny jsou obzvláště účinné při nadýmání. Každé ráno přidejte polovinu citrónu do sklenice vody a vypijte. To vyřeší vaše problémy s nadýmáním.

Papája

Papája obsahuje papain, což je enzym nápomocný při trávení bílkovin, který snižuje množství plynů. Kromě toho ovoce eliminuje mikroorganismy, které jsou zodpovědné za nadýmání.

Fenykl

Přidejte do své stravy fenykl nebo jeho semínka, abyste snížili množství plynů, protože působí jako proti křečím ve vašem tlustém střevě. Stimuluje žluč, uvolňuje trávicí svaly a snižuje bolest způsobenou neschopností trávení.

Zázvor

Zázvor obsahuje další enzym trávící bílkoviny, který je zvláště efektivní při střevních a žaludečních potížích. Abyste si ulevili od plynatosti, přidávejte do jídla pravidelně trochu zázvoru.

Mátový čaj

Různé studie potvrdily, že konzumace máty peprné má pozoruhodné účinky při léčbě střevních poruch. Tento zdravý čaj uvolní trávicí svaly.

Kmín

Zdravá semínka mají schopnost vstřebávat plyny z trávicího systému, čímž urychlují růst zdravých střevních bakterií, zmírňují potíže s plynem a žaludkem a především účinně brání tvorbě plynů.

Obrázky: Pixabay