Naučte se doma pěstovat citrusy. Je to jednodušší než se zdá

Obchody prodávají citróny, pomeranče, mandarinky a další exotické ovoce a vy si nedokážete představit, že byste si je vypěstovali u vás doma? V tomto článku se dozvíte, jak jednoduché je vypěstovat v pohodlí domova.

Co je potřeba:

 • Semínka pomerančovníku, citrusovníku
 • Gáza (1 kus)
 • Kelímek od jogurtu
 • Hlína
 • Voda
 • Mikrotenové či celofánové sáčky
 • Hodně slunce

Postup

 1. Nejprve musíte do obchodu pro zásoby citrusů, které máte rádi. Jezte citrusové plody co hrdlo ráčí a semínka sbírejte na hromádku. Je nutné vybrat ty největší a nejbaculatější a vyhazovat ty ploché s kůrou.
 2. Nejlepší semena okamžitě umístěte do vlhkého prostředí, aby vám naklíčila. Je optimální vzít kus gázy nebo látky, navlhčit ji a semínka do ní zabalit. Vložte tedy zabalená semínka do jogurtového kelímku (můžete použít i skleničku) a překryjte mikrotenovým či celofánovým sáčkem. Získáte tak malý skleník pro klíčení.
 3. Vyrobený skleník je nejlepší umístit na teplé, dobře osvětlené místo a kontrolovat vlhkost tkaniny každé 2-3 dny. První kořeny se ukáží za 3-6 týdnů (rychlost na vás již nezávisí).
 4. Když kořen vyroste o 1 cm, můžete rostlinu zasadit do půdy (nebo můžete počkat až 2 cm). Při sázení je velmi důležité zvolit správnou hloubku půdy. Stačí zhruba 1,5 cm. Kdybyste zasadili hlouběji, můžete poškodit kořeny.
 5. Vzniklý výhonek miluje vodu z postřiku a potřebuje slunce. Uchovávejte proto rostlinu na největším slunném místě.
 6. Když se objeví druhý pár listů, můžete rostlinu přesunout na vhodnější místo. Jednou za šest měsíců je vhodné ji přesadit do větší nádoby.
 7. Váš keřík rychle poroste. Nezapomeňte proto na dostatek vody – pravidelně rostlinku stříkejte a nechte vystavenou na slunci.
 8. Aby mohla rostlina začít dávat postranní větve, musíte její korunu svírat (2-3 listy). Ale nespěchejte, dejte svému stromu čas na růst. Postupem času tak budete mít svůj vlastní, zvyklý na podmínky vašeho bytu, a po několika letech i plodný strom.

Obrázky: Pixabay