Naučte se psí první pomoc. Zachráníte život svému mazlíčkovi

Jak vypadá klasická první pomoc pro člověka, to většina lidí ví. I když se může v detailech lišit, postup je víceméně stejný a vždy záleží na tom, jak intenzivní je samotné zranění. Co ale dělat v případě, že je ohrožen život vašeho psa? Existuje psí první pomoc. A my vás ji naučíme.

Zkontrolujte dýchání

Pokud pes leží na zemi, je třeba zkontrolovat jeho dýchání. A to tak, že dáte ruku na jeho hrudník, který by se měl zvedat a klesat. Také byste měli cítit proud vzduchu v oblasti čenichu. Pokud je obojí v pořádku, váš pes stoprocentně dýchá. To je dobrá zpráva.

Zkontrolujte tep

Druhou věcí by měla být kontrola tepu. Jsou hned dvě místa, kde se dá celkem spolehlivě měřit. A to v oblasti začátku přední nebo zadní nohy. Normální hodnoty jsou od 60 do 100 u velkých plemen a od 100 do 140 u malých plemen.

Proveďte umělé dýchání

Stejně jako u lidí, i u psů se dá provést umělé dýchání. To je podobné jako v případě člověka. Je třeba snažit se dostat do jeho plic co možná nejvíce vzduchu. Základem by mělo být to, aby pes ležel na boku a byly otevřeny dýchací cesty.

Provádějte masáž hrudníku

Opět stejný postup, jako je tomu u lidí. Stlačováním hrudníku můžete nejenom podpořit samotné dýchání, ale můžete také provádět masáž srdce. Základem je opět poloha psa na boku a potom pravidelné stlačování v oblasti hrudi. Ideální je provést 15 stlačení a k tomu jeden vdech.

Ponechte psa v klidu

Pokud se vám podaří obnovit všechny potřebné životní funkce, rozhodně nechte psa ležet, aby byl zcela v klidu. Rozhodně by se v danou chvíli neměl nijak namáhat, ani by neměl být ve stresu. Proto mu buďte na blízku a hlaďte ho.

Vyhledejte odbornou pomoc

Ta je v takových případech nezbytná. Veterinář provede potřebné testy a následně doporučí vhodný postup následné léčby. Zde už je vhodné nechat vše právě v jeho rukou, jakožto nejzkušenějšího člověka.