Neustálá únava, špatný zrak a přírůstek hmotnosti může způsobovat nedostatek jednoho vitamínu

Naše tělo je exaktní, koherentní systém ve kterém je každý prvek stejně důležitý. Všechna tato malá “ozubená kolečka” jsou nenahraditelná a pokud se něco pokazí – systém selhává. Selhání obvykle začíná malými problémy, které vedou k vážnějším následkům. Nedostatek jednoho z vitamínů je často výchozím bodem.

Jeden z nejdůležitějších vitaminů v našem těle je vitamin B12, který napomáhá metabolismu a optimálnímu fungování buněk. Další důležitou funkcí je účast na výrobě cholinu, který zabraňuje tukové degeneraci jater. Podílí se také na syntéze aminokyselin, které ovlivňují duševní aktivitu a náladu člověka.

Když tělo postrádá vitamín B12, začne vysílat signály ve formě různých příznaků. Je důležité reagovat na ně včas a napravit deficit, aby se zabránilo budoucím zdravotním problémům. V tomto článku si řekneme o symptomech tohoto nedostatku a o tom, jak s ním zacházet.

Únava a špatná nálada

Neustálá únava a špatná nálada jsou první známky nedostatku vitamínu B12. Symptomy jsou podobné projevům deprese, takže lidé často hledajíí pomoc u psychologa. Obecně může dojít k únavě z různých důvodů, proto je lepší provést pár testů,  než rovnou dělat ukvapené závěry.

Svalová slabost

Nedostatek vitamínu B12 způsobuje nejen celkovou únavu, ale i slabost ve svalech, letargii a lenost.

Brnění nebo necitlivost končetin

B12 je zodpovědná za produkci červených krvinek, které dodávají do buněk kyslík. Kvůli snížené hladině kyslíku může dojít k mravenčení a znecitlivění končetin.

Ve čtení článku pokračujte na další stránce