Neustálá únava, špatný zrak a přírůstek hmotnosti může způsobovat nedostatek vitamínu B12

Naše tělo je exaktní, koherentní systém ve kterém je každý prvek stejně důležitý. Všechna tato malá “ozubená kolečka” jsou nenahraditelná a pokud se něco pokazí – systém selhává. Selhání obvykle začíná malými problémy, které vedou k vážnějším následkům. Nedostatek jednoho z vitamínů je často výchozím bodem.

Jeden z nejdůležitějších vitaminů v našem těle je vitamin B12, který napomáhá metabolismu a optimálnímu fungování buněk. Další důležitou funkcí je účast na výrobě cholinu, který zabraňuje tukové degeneraci jater. Podílí se také na syntéze aminokyselin, které ovlivňují duševní aktivitu a náladu člověka.

Když tělo postrádá vitamín B12, začne vysílat signály ve formě různých příznaků. Je důležité reagovat na ně včas a napravit deficit, aby se zabránilo budoucím zdravotním problémům. V tomto článku si řekneme o symptomech tohoto nedostatku a o tom, jak s ním zacházet.

Únava a špatná nálada

Neustálá únava a špatná nálada jsou první známky nedostatku vitamínu B12. Symptomy jsou podobné projevům deprese, takže lidé často hledajíí pomoc u psychologa. Obecně může dojít k únavě z různých důvodů, proto je lepší provést pár testů,  než rovnou dělat ukvapené závěry.

Svalová slabost

Nedostatek vitamínu B12 způsobuje nejen celkovou únavu, ale i slabost ve svalech, letargii a lenost.

Brnění nebo necitlivost končetin

B12 je zodpovědná za produkci červených krvinek, které dodávají do buněk kyslík. Kvůli snížené hladině kyslíku může dojít k mravenčení a znecitlivění končetin.

Zhoršení paměti

Zjištujete, že jste začali zapomínat klíče nebo si nemůžete vzpomenout na jméno osoby, kterou vídáte každý den? To může být důsledkem nedostatku vitamínu B12.

Blednutí kůže

Vzhledem k nedostatku tohoto vitamínu se mohou červené krvinky rozpadat, což zvyšuje hladinu bilirubinu v krvi. Díky tomu může začít blednout kůže.

Zhoršení chuti k jídlu

Tento příznak se vyskytuje u přibližně poloviny lidí s deficitem vitamínu B12. Po stranách jazyka dochází k poklesu chuťových pohárků. Tito lidé tak mohou ztratit významnou část tělesné hmotnosti, protože z jídla nemají žádný požitek. V některých případech však dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku metabolické poruchy.

Zhoršení zraku

Ve vzácných případech může nedostatek vitamínu B12 poškodit zrakový nerv a retinální cévy oka. Může způsobit rozmazáné nebo dvojité vidění, nejhorší případy pak končí dočasnou slepotou.

Emocionální poruchy

Vitamín B12 stimuluje tvorbu serotoninu, jehož nedostatek může vést k emočním poruchám. Ty se projevují náhlými změnami nálad, podrážděností  a plačtivostí.

Rada na závěr

Abyste se vyhnuli nedostatku vitamínu B12, je nutné změnit své stravovací návyky. Je potřeba do jídelníčku doplnit: hovězí maso a hovězí játra, drůbeží maso, vejce a obiloviny. Koneckonců, většina nedostatku vitaminů nastává právě kvůli nevyvážené stravě a dokonce i kvůli nadměrné spotřebě kávy. V rizikové skupině jsou také starší lidé a vegetariáni.

Zdroj: takprosto.cc