Nedostatek vitamínu D je příčinou mnoha zdravotních problémů. Dbejte na jeho doplnění především v zimě

Vitamín D zastává v těle spoustu důležitých funkcí. Nejdůležitější z nich je zřejmě regulování absorpce vápníku ze stravy, jenž je nezbytný pro zdraví našich kostí. Pokud má tělo nedostatek vitamínu D, existuje riziko, že se v těle vyskytnou určité abnormality, které není vhodné brát na lehkou váhu. Bohužel, v poslední části roku, kdy ubývá denního světla, trpíme nedostatkem vitamínu D více než kdy jindy. Proto je dobré dbát na jeho doplnění, jinak se můžete vystavit různým zdravotním problémům.

Příznaky nedostatku vitamínu D

Jedním z hlavních příznaků nedostatku vitamínu D je svalová slabost a bolesti kostí. Někdy nejsou symptomy tak intenzivní, ale to neznamená, že nepředstavují zdravotní rizika, která mohou být následující.

Křivice

Křivice je onemocnění, při kterém kostní tkáně nereagují správně, což způsobuje deformaci kostry a měkkých kostí.

Chřipka

Riziko chřipky je nejvyšší během zimního období, protože vystavení slunci a ultrafialovému záření B je velice nízké. Z toho důvodu se snižuje množství vitamínu D v těle. Výzkumy ukazují, že vitamín D posiluje imunitní systém a předchází nachlazení a chřipce.

Revmatoidní artritida

Dle jedné z kanadských studií existuje úzký vztah mezi nedostatkem vitamínu D a revmatoidní artritidou. Lidé s nízkou hladinou tohoto vitamínu jsou tedy 5x náchylnější k tomuto onemocnění než ostatní lidé. Pokud trpíte revmatickým onemocněním, zkontrolujte si pro jistotu hladinu vitamínu D v těle.

Zánětlivé onemocnění střev

Studie v Evropě, Indii a USA zjistily souvislost mezi hladinami vitamínu D a výskytem Crohnovy choroby, dalších forem zánětlivých onemocnění střev a ulcerózní kolitidy.

Astma

Nedostatek vitamínu D je hlavní příčinou astmatu. U dětí může vitamín D snížit výskyt a závažnost příznaků i zánět. Absence vitamínu D v těle může dále omezovat dýchací cesty a způsobit potíže s dýcháním.

Rakovina

Rakovina žaludku, děložního čípku, ledvin, vaječníků, prostaty, prsu, jícnu, tlustého střeva a slinivky břišní je častější u lidí s nedostatkem vitamínu D.

Obrázky: Freepik