Nedostatek vitamínu K ohrožuje kosti i vaše srdce

Vitamíny potřebuje každé lidské tělo. Jenom díky nim může dobře fungovat a jenom díky nim je člověk zdravý. Jedním z opomíjených vitamínů je vitamin K. Mnoho lidí netuší, že když chybí, hrozí jim mnohé potíže. Jaké to jsou? Podívejme se na jejich výčet.

Nadměrná krvácivost

Nedostatek vitamínu K je spojený s nedostatečným srážením krve. Pokud se poraníte, tak krvácení dlouhou dobu nejde zastavit. To je problém jak v případě hojení ran, tak i ve chvíli vážných zranění, kdo dokonce hrozí i vykrvácení.

Nižší pevnost kostí

Vitamín K má vliv také ne celkovou pevnost vašich kostí. Pokud ho máte nedostatek, mohou kosti trpět nadměrnou lámavostí a křehkostí. V budoucnu se dokonce může objevit i osteoporóza, která výrazně omezuje i běžný pohyb.

Srdeční problémy

I ty jsou důvodem, proč zajistit vyšší příjem tohoto vitamínu. Kdo ho přijímá málo, ten výrazně ohrožuje své srdce. Hlavním rizikem mohou být ischemické problémy, stejně jako fakt, že srdeční sval nebude pracovat správně.

Rizika artritidy

Další z problémů, který se týká pohybového aparátu. Artritida se nutně neobjevuje jenom ve stáří. Může komplikovat život i mladším jedincům. Hlavním důvodem toho že se objevuje je právě nedostatek vitamínu K.

Nástup celiakie

Celiakie neboli nesnášenlivost na lepek nemusí být jenom vrozená, zděděná po rodičích. Může se vyskytnout také během života. A to především kvůli našemu špatnému stravování, kde chybí již několikrát zmíněný důležitý vitamín.

Problémy s trávením

Tyto komplikace se mohou velmi často vyskytnout, pokud máte nedostatek vitamínu K a zároveň užíváte antibiotika. Vlivem toho dojde ke změnám ve vaší střevní mikroflóře, což se může naplno projevit právě trávicími obtížemi.

Špatná krev

Pokud máte nedostatek tohoto vitamínu dlouhodobě, podepíše se to na negativních výsledcích vašich krevních testů. Jelikož jde o velmi důležitou tekutinu ve vašem těle, dá se mluvit i o tom, že máte komplexní problém se zdravím.