Nehty jako indikátor celkového zdraví. Jejich stav upozorní na potíže s plícemi i srdcem

Nehty odráží celkový zdravotní stav, neduhy lze poznat z jejich vzhledu, struktury i jemného zabarvení. Běžně by totiž měly mít nehty na rukou pevně daný tvar a na povrchu by měly být hladké. Barva by měla být do růžova, přičemž u kořene o několik odstínů světlejší. Co může být důvodem pro různé deformace nebo jiné poškození nebo zabarvení nehtů?

Na onemocnění plic upozorňuje zaoblení

Běžně bývají nehty rovné, ale někteří lidé mají dědičně zaoblené nehty. Při změnách, kdy z rovných se najednou stávají zaoblené však mohou být známkou onemocnění související s plícemi. V těch nejhorších případech se může jednat o rozsáhlé zjizvení plic, cystickou fibrózu nebo rakovinu plic,  pacienti trpí na obrovské zaoblení, kdy se nehty stávají doslova kulaté.

Při psoriáze dochází k ztluštění nehtů

Nehty mohou být zasažené lupénkou neboli psoriázou, což je neinfekční zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže a má chronický průběh.Dochází k obrovskému ztluštění nehtu nebo vytvoření nevzhledných prohlubní. Někdy se objevují na nehtech dírky, které mohou připomínat otvory propíchané od špendlíků. Toto onemocnění je poměrně časté, trpí jím až 3 % světové populace, nejčastěji ve věku nad 40 let. Může se periodicky opakovat během života, nemoc může být i dědičná.

Endokarditidu doprovází červené čáry

Infekční endokarditida je zánět vnitřního povrchu srdce neboli endokardu. Zánět způsobují mikroorganismy především na srdečních chlopní a doprovázejí jej horečky, zimnice a také vyrážka. Na toto onemocnění může upozornit také stav nehtů, které změní svůj typický vzhled. Při zánětu se totiž objevují červené čáry pod nehty, jedná se o krvácení do nehtového lůžka, vzhledově čárky připomínají tmavé třísky pod nehty.

Onycholýza souvisí se štítnou žlázou

Mezi další časté neduhy, které mohou postihovat nehty, je onycholýza. Dochází k bílému zabarvení a následnému odlupování nehtu od lůžka, kdy pod ním vznikne vzduchová bublina. Podle lékařů může být tento jev doprovodným příznakem onemocnění štítné žlázy. Může jít o hypertyreózu (při masivním úbytku váhy) i hypotyreózu (při nárůstu hmotnosti) a je vždy vhodné vyhledat endokrinologa, který na základě vyšetření posoudí závažnost onemocnění.

Pruhy a prohlubně na nehtech

Na nehtech se někdy objevují viditelné vodorovné pruhy nebo dokonce prohlubně či příčné rýhy, kterým se říká Beauovy linie. Mohou vznikat po vážných onemocněních, které doprovází vysoké horečky nebo značí nedostatek vitamínů. Může k nim dojít také vlivem toxicity, infekcí nebo šokem, úderem či sepsí. Tyto příčné linie se objevují i po chemoterapii. Obměna nehtu pak trvá asi pět až šest měsíců, podle toho lze určit dobu, kdy k oné nehodě či onemocnění došlo.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.harvard.edu, Verywellhealth.com