Nehty mohou o zdraví lecos napovědět. Co říkají o vašem zdraví ty vaše?

Zajímá vás, proč jsou vaše nehty tak křehké, žluté nebo vybledlé? Ačkoli to možná nevíte, tyto zdánlivě neškodné příznaky mohou naznačovat, že máte některé  zdravotní problémy.

Žluté nehty

Jednou z nejčastějších příčin žlutých nehtů  je houbová infekce. Ve vzácných případech se také uvádí, že mohou naznačovat závažnější onemocnění, jako je cukrovka, onemocnění štítné žlázy nebo onemocnění plic. Kouření rovněž může způsobovat žluté nehty.

Prasklé nebo křehké nehty

Prasklé nebo křehké nehty mohou znamenat, že nehtová deska je extrémně suchá. Tento stav je také spojen s onemocněním štítné žlázy.

Promáčkliny

Promáčkliny/bublinky jsou způsobeny špatným vývojem vrstev nehtové ploténky a je u lídí trpící lupenkou.

Vroubkování

Vroubky mohou být způsobeny přímým nárazem do nehtu, ale také může jít o mnohem vážnější onemocnění. Je to proto, protože tělo soustředí svou energii na boj s onemocněním spíše než na regeneraci nehtů.

Zbarvení a tmavé linie

Změna barvy nebo tmavé linie na nehtu mohou být někdy způsobeny melanomem – nejnebezpečnějším typem rakoviny kůže. Melanom může na nehtu způsobit  černou čáru nebo pruh. Je důležité co nejdříve navštívit lékaře, pokud si to všimnete.

Kousání nehtů

Kousání nehtů může být příznakem obsedantně-kompulzivní poruchy. Pokud se kousání stane nadměrným, měli byste navštívit lékaře.

Namodralé nehty

Pokud máte namodralé nehty, může to být znamení, že vaše tělo nedostává dostatek kyslíku. Možné příčiny jsou plicní problémy a srdeční problémy.

Bíle skvrny

Někteří lidé si myslí, že bílé skvrny na nehty znamenají nedostatek vápníku, často jsou však důsledkem úderu do nehtu.

zdroj: viralnova.com