Nejčastější chyby při nošení kontaktních čoček

Kontaktní čočky jsou praktickou náhradou brýlí ve chvílích, kdy nám obroučky z nějakého důvodu překážejí. Jsou užitečné například při sportu nebo na plese, kde chceme vypadat dobře a brýle se nám příliš nezamlouvají. I tento skvělý český vynález však má několik nevýhod. Tou hlavní je, že jde o cizí těleso v oku, na které si člověk musí nějakou dobu zvykat. Pokud navíc nevědomky dělá některou z následujících chyb, může si pak zadělat na nepříjemné potíže.

Nosíte čočky do vody

Je to tak lákavé jít si zaplavat nebo si dát rychlou sprch s kontaktními čočkami v očích. Hlavně při plavání pomohou k ostrému vidění bez hrozby ztráty brýlí. Ve skutečnosti to ale není dobrý nápad. Voda může způsobit růst bakterií nebo plísní v okolí čoček, což může způsobit infekce očí i jejich poškození.

Před spaním čočky nesundaváte

Čočky pokrývají velkou část oka, které ale potřebuje volně dýchat. Když s kontaktními čočkami spíte, zvyšujete riziko podráždění a následné infekce očí. Vždy proto i před krátkým zdřímnutím raději čočky vyjímejte z očí ven. Uchráníte se tím od bolestivých a nepříjemných škod.

Čočky oplachujete vodou

Toto dělá velká spousta lidí. Pokud nemají po ruce speciální roztok pro údržbu kontaktních čoček, často je pouze opláchnou pod tekoucí vodou z vodovodu. To je ale všechno špatně. Bakterie a sloučeniny ve vodě mohou čočky poškodit a naopak způsobit jejich nežádoucí znečištění, což je špatně pro čočky i pro vaše oči.

Nosíte čočky příliš dlouho

Čočky bývají konstruované na určitou dobu nošení. Pokud používáte jednodenní, týdenní nebo měsíční čočky, nenoste je déle, než určil jejich výrobce. Po uplynutí garantované doby začne materiál čočky degradovat a mohl by opět poškodit vaše oči.

Nečistíte pouzdro na čočky

Vlhkost, která panuje v pouzdru na kontaktní čočky spolu se zbytky očních tekutin a bakterií za chycených během nošení jsou skvělou příležitostí pro život a růst bakterií a plísní. Pokud si nemůžete vzpomenout, kdy naposledy jste pouzdro čistili, je načase si pořídit nové, nebo to staré řádně vydezinfikovat.

Obrázky: Pixabay