Nejhorší hry v partnerském vztahu: Také házíte vinu na druhého?

Vztahy mezi lidmi jsou nekonečné téma, které inspiruje nejen filmaře a spisovatele, ale i vědce. Když mluvíme s vědci, zaujme Eric Berne a jeho kniha nazvaná Lidé hrají hry. Autor popisuje oblíbené „hry“, které hrají dospělí a radí, jak je rozpoznat a zastavit dříve, než zničí vztah. Pojďme si některé hry ukázat na fiktivním páru pana a paní Whiteových.

Partnerské souboje bývají náročné. Důležité je ale hru včas zastavit. Jinak muže a ženu potká odcizení.

Je to všechno kvůli tobě

Paní Whiteová si často stěžuje, že kvůli svému manželovi tyranovi nic nedosáhla. Manžel ji prý omezuje. Když jí ale například dovolil chodit do tanečních kurzů, ukázalo se, že se paní Whiteová bojí tancovat. Určitě ve svém okolí znáte takovou paní Whiteovou. Hra „Je to všechno kvůli tobě“ je jen způsob, jak ospravedlnit svůj strach, lenost nebo jiné důvody, které vám nedovolí něčemu se věnovat. Co dělat? Hra pokračuje tak dlouho, dokud funguje zákaz. V okamžiku, kdy pan White řekne své ženě „Jdi do toho“, namísto toho, aby jí to zakázal, hra končí.

Obviňovat ze svých neúspěchů muže, nebo se je snažit ukřičet je snadné. Je to ale cesta do pekla.

Kolotoč zbytečných urážek

Představte si, že paní Whiteová pozvala svého manžela do kina a on souhlasil. Začnou se oblékat a pak najednou žena prohlásí, že potřebuje něco opravit. Šokovaný pan White odpoví: „Nemáme peníze, pracuji tak tvrdě.“ Paní Whiteová se urazí a řekne svému manželovi, aby šel do kina sám, protože má špatnou náladu.  Co dělat? Oba partneři mohou zastavit tuto hru. Paní Whiteová si uvědomí, že manželova odpověď je normální reakcí na nevhodný požadavek na opravu. Manžel hodně pracuje a chce na to upozornit. Je třeba souhlasit s tím, že je přepracovaný a odložit rozhovor o opravě na příhodnější dobu.  Pan White může také všechno zastavit. Ví, že změnu nálady své ženy nemá brát vážně. To, co paní Whiteová opravdu chce, je, aby ji manžel ji objal a požádal, aby se zbytečně neurážela. Pak spolu mohou jít do kina.

Společný dialog a schopnost si věci v klidu říct někdy nahradí kolotoč nedorozumění. Tomu je třeba včas zabránit.

Nekontroluj mne!

Pan White se zavřel v koupelně a plně se soustředil na natírání trubek. V tu chvíli se jeho žena objevuje s otázkou: „Miluješ mě?“ nebo jiným dotazem. Pan White pak upustí plechovku na nohu. „Vidíš, co jsi mě udělala?“ začíná hádka.  Co dělat? Ve skutečnosti je panu Whiteovi nepříjemné, že ho paní Whiteová kontroluje. Aby se tato hra zastavila, musí paní Whiteová nechal manžela samotného i jeho natíráním, nebo jinou činností a dopřát mu být sám se sebou.

Muže štve, když ho žena neustále kontroluje. Potom logicky použije i ostřejší argumenty.

Já se snažil, to partner/ka má problém

Pan White chce rozvod, ale nechce být iniciátorem. Paní Whiteová vidí, že rodina nefunguje a vyzývá svého manžela, aby navštívil psychoterapeuta. Manžel souhlasí, ale začne se chovat ještě hůř, což dokazuje, že terapie nefunguje. Nakonec proto paní Whiteová požádá o rozvod sama. Pan White se raduje – dosáhl cíle, aniž by byl obviněn za rozpad manželství. Co dělat? Podstata hry spočívá v tom, že její iniciátor přenáší svůj problém na druhé, aby ho nikdo nemohl za nic vinit. Rada je nenabízet pomoc, protože pokud pomoc nabídnete, je to pro druhou stranu nejjednodušší způsob, jak vás zmanipulovat.

Nenechte probudit ve vztahu své démony a házet vinu za svoji nespokojenost a selhání na toho druhého.

Zdroje: brightside.me