Nejpodivnější nemoci, které jsou záhadou moderní medicíny

Moderní medicína by se dala považovat téměř za zázrak. Diagnostické metody jsou stále dokonalejší a umožňují detailní náhled do nitra lidského organismu, kde lékaři odhalí i ty nejmenší anomálie, které prozradí více o původu nemoci, jíž pacient trpí. Přesto ale existují onemocnění, jejichž původ lékaři nejenže nedokážou odhalit, ale neumějí tyto nemoci ani dostatečně prozkoumat na to, aby byli schopni vyvodit alespoň nějaké teorie, které by se blížily pravdě. Přinášíme vám výčet těch nejzvláštnějších poruch, na které moderní medicína dosud narazila a s nimiž si neví rady.

Případ Nickyho Freemana

Nicky se narodil až o celý měsíc později postižený hydrocefalem, tedy hromaděním mozkomíšního moku v oblasti mozku. Od narození byl slepý a nakonec přestal i mluvit. Nesnese hlasité zvuky, které ho bolí. To nejzvláštnější na něm ale je, že se vyvíjí a stárne čtyřikrát pomaleji, než běžný člověk. Dnes je mu 40, ale tělo má desetiletého chlapce. Lékaři neočekávali, že by s takovými anomáliemi přežil takhle dlouho. Jeho matka vždycky říkala, že pokud by průměrná délka života byla 70 let, Nicky by přežil do 280.

Syndrom X

Zpožďování vývoje se čas od času u některých dětí objeví. V tomto případě je ale extrémní. Když se Brooke Greenbergová narodila, její vývoj se od začátku drasticky zpomalil, až se nakonec zastavil úplně v poslední batolecí fázi. V tomto stavu dívka přežila 20 let – s těle a myslí ročního dítěte.

Apotemnofilie

Tato porucha je označována za formu masochismu. Pacienti jsou hluboce přesvědčeni, že některá část jejich těla, zejména pak dolní končetiny, k nim nepatří a chtějí se jich zbavit. Sami si pak tyto části těla poškozují ve snaze si je amputovat. Kromě nohou může jít i o oči, nos či uši.

Vrozená anagonie

Je to totální necitlivost vůči vnějším podnětům. Pacienti necítí teplo, chlad, ale ani bolest nebo fyziologické potřeby.

Progresivní osifikační myositida

Kruté a bolestivé onemocnění mění svaly na kosti a způsobuje tím nemocným obrovské utrpení.

Syndrom cizí ruky

Nemoc způsobuje nedostatečnou či žádnou kontrolu nad jednou rukou. Ta si ale dělá, co chce, působí nechtěné pohyby, které pacient nedokáže ovládat.

Obrázky: Diply