Neléčené poruchy funkce štítné žlázy zvyšují riziko vážných následků

Štítná žláza je orgán ve tvaru motýla, který se nachází na spodní části krku. V těle nese odpovědnost za fungování životně důležitých funkcí, jako je spotřeba kyslíku v těle, rychlost metabolismu a také růst a vývoj. Často se ale vyskytují poruchy její funkce v podobě buďto jejího zrychlení, tedy nadprodukcí hormonů, anebo naopak zpomalení, tedy snížení hladiny hormonů štítné žlázy. Zejména druhý typ poruchy je v populaci velmi častý a postihuje zejména ženy a vede k celkovému útlumu organismu a životní energie. Důvod obou druhů poruchy tkví v imunitním systému, který se obrací proti štítné žláze a začne ji napadat. Poruchy štítné žlázy velmi silně zasahují do kvality života pacienta, proto byste po rozpoznání příznaků měli ihned vyhledat lékaře.

Poruchy štítné žlázy mohou vést k psychickým symptomům

Při poruchách štítné žlázy dochází k rapidnímu zhoršování kvality života a psychické pohody pacientů. Lidé s nadprodukcí jejích hormonů (hypertyreóza) trpí doslova nadbytečným výdejem energie, což vede k třesavce, podrážděnosti, úzkostem a změnám nálad. Často se objevuje také velká únava, neschopnost snést teplejší prostředí, ale i ztráta vlasů, intenzivní pocení, průjmy, svědění a také nezájem o sexuální aktivity.

Naopak snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza), k níž může mimo jiné dojít i při léčbě hyertyreózy, mají problémy s depresemi a úzkostmi, trápí je nedostatečná koncentrace a slábnoucí paměť, potíže se spánkem, přibývání na váze i změna hlasu. Mohou se u nich vyvinout otoky končetin, nesnášenlivost chladu, padání vlasů, suchá kůže a vyrážky, které často spouštějí koloběh špatných pocitů a depresivních stavů.

Pokud se tyto poruchy neléčí, může to ohrozit celkové zdraví organismu a negativně ovlivnit i psychickou kondici a společenské a mezilidské vztahy pacienta.

Hlavní roli hraje strava

Oba druhy poruch funkce štítné žlázy mohou postihnout muže, ženy i děti bez rozdílu. Velkou roli v jejich vzniku hraje kromě geneticky podmíněných faktorů hlavně životní styl a zejména složení stravy, která by měla obsahovat dostatečné množství jódu. To je prvek, který štítná žláza nutně potřebuje ke svému správnému fungování. Častým důvodem pro vznik hypotyreózy, tedy snížené funkce štítné žlázy, je právě nedostatek jódu ve stravě.

Strava se celkově na zdraví štítné žlázy, ostatně i celého organismu, z velké části podílí. Obecně lékaři doporučují pacientům vyváženou spotřebu kvalitního ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, bílkovin a kvalitních tuků a naopak snížit příjem zpracovaných potravin. Někteří odborníci pak doporučují zavedení tzv. protizánětlivé diety, která vyloučí z jídelníčku všechny potraviny podporující zánětlivé prostředí v těle, jako je lepek nebo laktóza. Účinnost tohoto přístupu však dosud nebyla nijak vědecky prokázána.

Obrázky: Freepik