Německá kancléřka Merkelová vyzvala Čínu, aby objasnila původ pandemie

Čína čelí vzrůstající kritice. Vůdci světových velmocí tamní vládě vyčítají netransparentní jednání v souvislosti s pandemií koronaviru, která vypukla koncem loňského roku v provincii Wuhan. Kromě toho, že v průběhu vývoje pandemie Čína několikrát měnila způsob výpočtu statistických údajů o množství nakažených koronavirem a úmrtí v jeho důsledku, nyní se stala terčem obvinění ze zatajování informací ohledně vzniku a prvotního šíření tohoto agresivního viru. Zástupci Pekingu se ale brání, že od počátku jednají transparentně.

Čína prý zatajila vznik pandemie a lže o počtu nakažených

Německá kancléřka Angela Merkelová minulé pondělí 20. dubna obvinila čínskou vládu ze zatajování informací v počátečních fázích pandemie. Podle vlivné političky Číňané na nebezpečí nákazy neupozornili dostatečně rychle a důrazně, neboť v opačném případě by ostatní země bývaly dříve a rázněji přijaly opatření vedoucí k zabránění propuknutí nákazy na svém území.

Kritika zároveň dopadá i na způsob statistických hodnocení počtu infekcí a úmrtí čínských občanů ve spojitosti s koronavirem. Během posledních několika měsíců svět obletěly zprávy o tom, že Čína své statistiky výrazným způsobem revidovala, a to do kladných i záporných hodnot.

S kritikou Číny Merkelová není sama. Prezident USA Donald Trump během tiskové konference na téma koronaviru dokonce naznačil, že by za pandemii Čína mohla být přímo a vědomě odpovědná. V této souvislosti také rozjel mezinárodní vyšetřování s cílem odhalit původ pandemie a je připraven na viníka uvalit mnohamilionové finanční sankce.

Postupujeme zodpovědně, brání se Čína

Veškerá obvinění z vědomého zatajování informací a případného vlastního zavinění pandemie koronaviru čínská strana důrazně odmítla. „Čína podporuje mezinárodní spolupráci při předcházení epidemiím a vždy postupovala otevřeně, transparentně a zodpovědně,“ prohlásil mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang na tiskové konferenci 21. dubna 2020, jíž se zúčastnili také zástupci agentury ČTK, která o jejím obsahu informovala.

Donald Trump vyslovil podezření, že koronavirus pochází ze státem podporované laboratoře virologického institutu nacházejícího se právě v čínském Wuhanu. Zdejší vědci ale už v průběhu února vydali oficiální prohlášení, ve kterém tvrzení o možném úniku koronaviru z jejich výzkumného centra jeho vedení odmítlo.

Obrázky: Pixabay