Nestyďte se s obyčejným pálením žáhy navštívit svého lékaře. Může být příznakem vážného onemocnění

Ačkoli pálení žáhy není charakterizováno jako onemocnění, může být jedním z příznaků. Každý z nás pálení žáhy čas od času po jídle zažije – nepříjemný pocit v krku nebo na hrudi. U některých lidí problém způsobuje konzumace kyselých potravin, jiným dělá potíže pikantní nebo tučné jídlo. Bez ohledu na to, jaká je příčina, si možná říkáte, jestli je s pálením žáhy nutné navštívit lékaře. Nejprve se podívejte na příčiny, které mohou pálení žáhy způsobit.

Příčiny pálení žáhy

Pálení žáhy, které může trvat od několika minut až k hodinám, je často popisováno jako kyselá nebo hořká chuť v zadní části krku. Obvykle se léčí volně prodejnými antacidy nebo domácími metodami. Občasné pálení žáhy zmizí samo, vyhnete-li se některým potravinám, které jej způsobují, včetně smažených, mastných, kořeněných nebo tučných jídel. Přestože lze pálení žáhy snadno léčit, je třeba mít na paměti, že i takto zdánlivě neškodná věc může být známkou určitých zdravotních stavů, které by se podceňovat neměly.

Gastroezofaegální refluxní choroba

Je způsobena slabým dolním jícnovým svěračem, který funguje stejně jako padací dveře. Jakmile je váš žaludek prázdný a vy máte hlad, jícnový svěrač se otevře a pustí jídlo dovnitř. Když se cítíte sytí, zavře se, aby zastavil odchod kyseliny a žluči ze žaludku. Gastroezofaegální refluxní choroba může způsobit vážnější zdravotní problémy, včetně ezofagitidy (zánět jícnu), Barretova jícnu nebo rakoviny jícnu. Proto je tak důležité obrátit se na svého lékaře, pokud trpíte chronickým pálením žáhy.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud vás pálení žáhy trápí často a je skutečně nesnesitelné, obraťte se na svého lékaře, abyste vyloučili některé vážné zdravotní potíže. Jedním z běžných diagnostických postupů je endoskopie, při které lékař použije dlouhou tenkou trubičku s kamerou na konci (endoskop), aby měl jasný přehled o vašem trávicím traktu. Během tohoto vyšetření doktor pomocí endoskopu připojí malou kapsli k vašemu jícnu, ta bude měřit hladinu pH v krku, aby se zjistilo, kolik kyseliny vstupuje do vašeho jícnu a jak často. Poté se stanoví léčba.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Geisinger.org