Netradiční použití aspirinu. Přidáním do vázy s vodou udrží květiny krásné a svěží

Když dostanete krásnou kytici květin, dáte ji do vázy a do vody možná přidáte i trochu tekutého hnojiva, aby vám květy déle vydržely krásné. Existuje ale ještě jedna drobnost, kterou byste do vázy měli přidat: je to tableta aspirinu. Ano, čtete správně. Legendární tabletka proti bolestem hlavy totiž obsahuje látky, které prospívají vašim řezaným květinám a prodlouží dobu, po kterou zůstanou květy krásné, bohaté a svěží, aniž by začaly vadnout a opadávat.

Květiny v domě zlepšují zdraví

Výzkum z výzkumného centra rostlin v nizozemském Leidenu prokázal, že přítomnost květin v domě může velmi prospět našemu zdraví. Vázy s vodou totiž přirozeným způsobem zvlhčují vzduch a blahodárně tak působí proti suchosti očí, bolestem hlavy a pomůže i od suché a citlivé pokožky. Navíc vůně čerstvých květin povznáší i naši mysl a zlepšuje náladu.

Pokud ale nejste obdařeni zeleným palcem, možná může být obtížné udržet květiny ve váze při životě déle než pár dní. Naštěstí existují metody, jak výdrž jejich květů ve váze podpořit a prodloužit tak, aby vám dělaly radost mnohem delší dobu. Stačí do vody ve váze rozpustit jedinou tabletku aspirinu, která s květinou udělá doslova zázraky.

Drcený aspirin pomáhá rostlině déle žít

Obyčejný rozdrcený aspirin rozpuštěný ve vodě pomůže udržet květiny svěží mnohem déle. Je ale zapotřebí použít opravdu aspirin, nikoliv jiný druh léků proti bolesti s paracetamolem či ibuprofen. Ty nefungují.

Tabletu aspirinu rozdrťte a vsypte prášek do vázy s vodou, kde bude vaše řezaná květina odpočívat. Aspirin totiž zajistí, že voda zůstane čistá a bez bakterií. Za to je zodpovědná kyselina salicylová, kterou přípravek obsahuje a která zabraňuje růstu bakterií, které by mohly rostliny ve vodě poškodit.

Po přijetí květiny si ještě dejte trochu práce s její úpravou předtím, než ji do vázy vložíte. Pomocí ostrých zahradnických nůžek zkraťte stonky zhruba o 2,5 centimetru a řez veďte šikmo. Tím zvýšíte plochu pro vstřebávání vody, protože stonky ve váze nestojí na ploše. Řez za několik dní opakujte. Kromě stonků ještě očistěte listy, které by byly ponořené pod vodou. Tím zabráníte dalšímu růstu bakterií.

Obrázky: Pixabay