Obelstít detektor lži nemusí být výsadou trénovaných agentů, stačí se jen držet některých pravidel

Možná si říkáte, že se nikdy v životě s detektorem lži nesetkáte, ale nikde nevíte, co vás v budoucnu čeká. Tento typ testování občas využívají velké společnosti při náboru do zaměstnání nebo při kontrole stávajících zaměstnanců. Tento článek vám může pomoci udržet vaše tajnosti v bezpečí.

Jak detektor lži (polygraf) vlastně funguje?

Polygraf samozřejmě nedokáže odhalit lež samotnou, pouze monitoruje fyziologické změny, ke kterým dochází v těle v důsledku lhaní, jako např. zrychlený srdeční puls, pocení, dechový rytmus a zvýšený tlak.

Moderní detektory lži dokáží rozpoznat až 50 různých typů reakcí, jako je například změna objemu kapilár, která je přirozeným reflexem na šokující otázky.

Odborníci se shodují, že interpretace výsledků je spíše uměním  než vědou. Jelikož výsledky silně závisí na kvalifikaci a zkušenosti člověka, který výslech provádí. Jeho úkolem je vybrat každé osobě otázky individuálně, vzít v úvahu rozdíly ve fyziologii a být schopen všechny proměnné správně interpretovat.

Jak připravit svou mysl:

1. Buďte fyzicky připravení

Co dělat před testem:

  • Dobře se vyspěte
  • Na test nechoďte přejedení ani hladoví
  • Oblečte si pohodlé oblečení, ve kterém se cítíte dobře

Dodržujte svůj obvyklý režim tak, aby vaše tělo nepociťovalo změny – vaše srdce tak nebude vykazovat žádné změny. Ráno začínáte cvičením/jógou?  Pijete kávo kávu? Vše dělejte jako normálně.

Nelžete o detailech

Pokud není nic, za co byste se museli stydět nebo něco, za co se stydíte, tak se  snažte  odpovídat na všechny otázky zcela upřímně. Čím více pravdivých věcí řeknete, tím přesnější jsou poté výsledky. Lidé mají často tendenci lhát o malých věcech, které většina lidí ani nebere vážně.

Odborníci však tvrdí, že všechny otázky jsou velmi jednoduché a neměly by nastat žádné nečekané momenty – přinejmenším to říká etika testování.  Před testem máte navíc většinou čas se s otázkami seznámit. To se provádí za účelem vyloučení reakce na novost.

Nepospíchejte

Každá otázka může být během testování kladena 3 až 6krát. S odpovědí proto nemusíte spěchat. Dejte si před každou odpovědí přibližně 20 vteřin pauzu na promyšlení, poté odpovězte. Pocit spěchu může narušit výsledky testu.

Tím, že si před každou odpovědí dáte několik vteřin na rozmyšlení zjistíte, na jakou otázku se vás ptají: bezvýznamná (“Jak se jmenuješ?”), kontrolovaná (“Ukradl jsi někdy něco?” ) nebo relevantní (“Falšoval jste někdy ve své předchozí práci nějaké dokumenty?”).

Představujte si něco příjmého

Tato metoda je považována za úspěšnou pouze tehdy, pokud se umíte dostatečně ovládat.

Pokud budete muset při testu lhát, pokuste se myslet na něco příjemného a uvolněte se. Vytvořte si ve své hlavě svůj vlastní ideální svět, který vám pomůže udržet po celou dobu testu tělo v klidu.

Bonus: V jakých případech polygraf odmítnout?

V některých případech je testování polygrafem nevhodné, protože jeho výsledky mohou být zkreslené nebo vás může samotný proces negativně ovlivnit. Kromě duševních chorob jsou to tyto výjimky:

  • srdeční choroby
  • těhotenství
  • onemocnění dýchacího ústrojí (dokonce i nachlazení)
  • epilepsie
  • všeobecná bolest
  • nucené testování

Zažili jste někdy tento typ testování? Jaké to bylo? Podělte se s namí o vaše zkušenosti v komentářích!

 zdroj: brightside.me