Obličej napoví mnohé o vašem zdraví. Nedostatek vitamínů pozorujte pomocí abnormalit ve tváři

Obvyklý způsob, jak zjistit, zdali máte v těle nedostatek vitamínů, je řada krevních testů, které mohou být finančně náročné a je třeba je naplánovat. Odhalují, kolik živin váš organismus přijímá a jaké jsou jejich hladiny. Existují však jednodušší způsoby, jak zjistit, jestli trpíte nedostatkem vitamínů. Jsou snadno proveditelné a zcela zdarma.

Vaše tvář může říct mnohem víc, než si myslíte. Věnujte jí během dne dostatek pozornosti a zjistěte, zda se u vás objevují některé z následujících příznaků, jež mohou naznačovat nedostatek konkrétních vitamínů.

Bledá pleť

Pokud se váš obličej přes noc změní ze zdravě růžové barvy na bílou, může to znamenat nedostatek vitamínu B12. Zkontrolujte jazyk, abyste zjistili, zda je zcela hladký, což je další známka absence tohoto vitamínu. Mezi další příznaky pak patří potíže s pamětí a únava. Jezte více masa, divokých ryb a drůbeže.

Špatná kvalita vlasů

Jsou-li vaše vlasy vysušené, křehké a plné lupů, můžete trpět nedostatkem vitamínu B7 (biotin). Zpravidla vás tento problém bude trápit, pokud zrovna berete antibiotika, které ničí střevní bakterie syntetizující biotin. Na biotin jsou bohaté především houby, vaječné žloutky a květák.

Opuchlé oči

Oteklé oči a nohy mohou být známky nedostatku jódu. Mezi další příznaky patří suchá kůže, přibývání na váze a polámané nehty. Pokud se ve vaší stravě neobjevuje moc soli, je čas to změnit. Hlavním zdrojem jódu je totiž stolní sůl, ale i mořské řasy, zelenina a mořské ryby.

Bledé rty

Bledé rty i dásně mohou naznačovat nedostatek železa. Tyto příznaky jsou výraznější u žen než u mužů. V ústech ucítíte pachuť jílu a nečistot. Pomůže vám, když do svého jídelníčku zahrnete více špenátu, sušených fazolí, červeného masa a také ryb.

Krvácející dásně

Krvácení a bolest dásní a zubů značí nedostatek vitamínu C. Jedná se o jednu z našich nejdůležitějších živin, takže jeho absence v těle může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně bolesti svalů a dokonce i kurděje, onemocnění, které bez včasné léčby může zapříčinit vypadávání zubů. Potraviny bohaté na vitamín C jsou citrusové plody, borůvky, meloun, mango, kiwi, papája, červená paprika a meloun.

Obrázky: Freepik