Většina Čechů dělá v péči o vlasy zásadní chyby. Odborníci uvádí, jak často byste si měli mýt hlavu

Péče o vlasy je nezbytnou součástí našeho života. Stojí tedy za to zjistit, jak si mýt hlavu správně, aby nedošlo k poškození pokožky i vlasů. Ačkoli se péče o vlasy může zdát banální, je to tak trochu věda. Je potřeba přihlédnout k typu vlasů a pokožce, častosti mytí i správnému výběru kosmetiky. Zde je stručný návod.

Příčiny znečištění vlasů

Olejové žlázy na pokožce hlavy vylučují kožní maz. Tato látka chrání vlasy před vysušením a nadměrným lámáním. Pokud se však včas nevyčistí, může se tento maz stát živnou půdou pro mikroorganismy, jako jsou bakterie. Množství vylučovaného mazu závisí na řadě faktorů jako je věk, genetika, zdravotní stav a další. Mazové žlázy jsou regulovány endokrinním systémem. S věkem je endokrinní systém méně aktivní, tudíž se vám budou vlasy i méně mastit.

Typy vlasů a pokožky hlavy lze rozdělit na:

  • Suché
  • Normální
  • Mastné

Mastný typ vlasů se vyznačuje rychlým znečištěním. V tomto případě budete muset vlasy mýt častěji než u normálního nebo suchého typu. Zde jsou faktory, které ovlivňují znečištění vlasů.

Textura vlasů

Struktura vašich vlasů určuje, jak rychle se produkt sekrece kožních žláz šíří od kořínků ke konečkům. Kudrnaté vlasy například proces zpomalí a zůstanou déle čisté. Jemné rovné vlasy mají tendenci se špinit rychleji.

Střih

Délka vlasů ovlivňuje, jak rychle se zašpiní. Krátké vlasy potřebují častější mytí. Není neobvyklé, že dlouhé vlasy mají u kořínků a suchých konečků mastný lesk.

Vnější prostředí

Nejsou to jen mazové žlázy, které vyžadují čištění vlasů. Kontaminaci mohou způsobit i faktory prostředí. Procházka na čerstvém vzduchu, zvláště když je větrno a sucho, může vést k hromadění prachových částic. Navíc častý kontakt s rukama může vlasy rychle znečistit.

Časté česání

Hřeben vlasy uhladí a obalí, ale také distribuuje produkt mazové aktivity po celé délce vlasů. Časté kartáčování vlasů znamená, že se prameny rychleji zašpiní. Kartáč by měl být udržován čistý a pravidelně omýván a ošetřován antiseptikem.

Nesprávné použití produktů

Jednou z nejdůležitějších funkcí kůže je dýchání. Přípravky aplikované na vlasovou pokožku vytvářejí film, který tuto funkci zhoršuje. Nesprávně aplikované balzámy a bezoplachové přípravky mohou vést ke svědění a šupinatění pokožky.

Jak často byste si měli mýt vlasy?

Vzhledem k vnějším a vnitřním faktorům, které ovlivňují čistotu vlasů, je důležité mýt vlasy tak často, jak je potřeba. V průměru jednou za tři dny. Lidé s mastnou pletí je potřebují mýt častěji než lidé se suchou pokožkou. Dlouhé vlasy by se měly mýt méně často než krátké.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com, Uberalles.live