Odstranění nečistot z koberce. Svatou trojici čističů tvoří sůl, mýdlo a jedlá soda

Pokud máte doma koberec, jistě hledáte dobrý způsob, jak vyčistit skvrny, aniž byste si museli obden půjčovat tepovač. Naštěstí existuje několik běžně dostupných prostředků, které s odstraněním nečistot z koberce jednoduše pomohou.

Ať se jedná o jakýkoliv druh přírodního znečištění, k jeho odstranění je nutné cizorodý nános co nejlépe rozpustit a vysát ven. V závislosti na intenzitě znečištění zvolíme jednu nebo více z následujících možností. Svatou trojici čističů v tomto případě tvoří sůl, mýdlo a jedlá soda.

Kuchyňská sůl

Chlorid sodný je látka, která absorbuje vlhkost, čímž nabývá vlastností slabé kyseliny a rozpouští slabé vrstvy nečistot a váže na sebe prach. Pro vyčištění koberce zasypte místo vrstvou soli a nechte zhruba půl hodinky působit. Poté ji z koberce odstraňte kartáčem vypraným v mýdlové vodě, který průběžně proplachujte čistou vodou. V případě potřeby postup opakujte.

Jedlá soda

Jedlá soda je skvělé okysličovadlo a jako taková má schopnost navazovat na sebe nečistoty a vytahovat je napovrch. Sodný prášek smíchejte s trochou vody do řidší, ale nepříliš mokré konzistence a naneste na skvrnu v koberci. Po 30 minutách působení všechno vysajte vysavačem. Tento postup zbaví koberec kromě nečistot také nepříjemných zápachů.

Mýdlo nebo prací prášek

Funguje na podobném principu jako soda, akorát ke svému účinku potřebuje více vody. Do litru vody vsypte kávovou lžičku prášku na praní nebo mýdlových lupínků, máte-li, přidejte terpentýn pro lepší rozpouštění nečistot a naneste štětcem na skvrnu. Po deseti minutách otřete nejprve mokrým a poté suchým hadrem a nechte uschnout.

Obrázky: Pixabay