Opar: Jaké jsou druhy, příčiny a co je potřeba k úspěšné léčbě

Opar je bolestivým puchýřkem, který se u některých lidí objevuje častěji než u jiných. Po prvním výskytu se v našem těle mohou vyvinout protilátky, což znamená, že se u opar už nikdy neprojeví. Bohužel ne každé tělo funguje tak dobře, takže asi 40% dospělých trpí na opary více než jiní. Pokud patříte do této nešťastné skupiny jedinců, získejte o oparech více důležitých informací.

Co je to opar?

Opar je malý, bolestivý puchýřek naplněný tekutinou, který je tvořen drobnými vřídky. Proces může bolet a obvykle tvá několik dní. Zpravidla se vyskytuje v důsledku infekce virem herpes simplex.

Kdy se opar objevuje?

Existují dva typy viru herpes – HSV-1 a HSV-2. Vir HSV-1 většinou způsobuje infekce v ústech, krku, na obličeji, v očích a v centrálním nervovém systému. Můžete se jím nakazit při polibku nebo použitím stejného nádobí či ručníku, které před vámi držela jiná osoba. HSV-2 poškozuje genitálie. Herpetický virus v určitých případech z těla nikdy nezmizí, naopak některé okolnosti jej mohou ještě zhoršit.

  • Jestliže máte chřipku nebo jinou infekci
  • Pokud trávíte příliš mnoho času na slunci a zpotí se vám obličej
  • Jste-li ve stresu
  • Změny v imunitním systému
  • Při hormonálních změnách, například během menstruace
  • Pokud máte poraněnou pokožku, například při ekzému

Léčba oparů

Do 24-48 hodin od výskytu oparu byste se měli poradit se svým lékařem, aby vybral vhodnou dávku antivirotik a vy podstoupili správnou léčbu. Pokud plánujete svou vlastní medicínu, doporučujeme gel z aloe vera, protože tato rostlina má protizánětlivé vlastnosti a odstranění oparu urychlí.

Obrázky: Pixabay