Organické hnojivo vyrobíte snadno. Stačí zbytky z kuchyňského odpadu

Hnojit chemií není ideální volbou. Jak kvůli její agresivitě, tak i z toho důvodu, že se následně může dostat skrze plodiny do lidského těla. Mnohem lepší volbou jsou organická hnojiva. Kupovat je není nutné, protože jejich výroba může být jednodušší, než si myslíte. Mnohdy postačí i odpad z kuchyně.

Hnojivo z banánů

Jako první možnost se podíváme na hnojivo z banánů. Konkrétně banánových slupek, které jsou bohaté na draslík. Stačí banánové slupky nakrájet a vařit je v hrnci po dobu 15 minut. Potom je nechte postupně vychladnout, vodu slijte a tou následně postřikujte rostliny a také jejich okolí.

Hnojivo z octu

Další možnost, jak si vyrobit organické hnojivo, je použít ocet. Nikoliv ten klasický, ale ocet jablečný. Ten se hodí hlavně pro rostliny, které mají rády kyselejší půdy. Postup je velmi jednoduchý. Stačí zhruba lžíci jablečného octa rozmíchat v troše vody a toto množství dávkujte vždy v okolí jedné rostliny.

Hnojivo ze skořápek

Vejce se používají v kuchyni neustále. Skořápky však většina lidí vyhazuje, což je velká chyba. Pokud je chcete využít na své zahradě, tak je nevyhazujte, nechte je oschnout a potom je stačí rozemlít na menší kousky. Potom je sypte v okolí každé rostliny po celém záhoně. Nejvíce se hodí na rajčata, papriky, ale třeba také na lilek.

Hnojivo z popela

Zajímavé využití může mít i popel. Ten, který vznikne výhradně spalováním dřeva. Obsahuje totiž draslík a také fosfor. Stačí vzít trochu popela a ten následně rozmíchat ve vodě. Tou rostlinu zalévejte v okolí několika centimetrů od jejího stonku.

Hnojivo z řas

Poslední možností na organické hnojivo jsou řady. Máme na mysli ty mořské, které prospívají jak lidem, tak i rostlinám. Stačí dát řasy do nádoby s vodou zde je nechat po dobu dvou až tří týdnů. Potom už stačí vodu jednoduše využít na klasické zalévání vašich jednotlivých záhonů.

Obrázky: Simon Kadula