Osvědčené metody čištění povrchů v kuchyni. Stačí běžné věci

Mít kuchyni jako ze škatulky může být v mnoha situacích problém. Pokud nechcete trávit čištěním dlouhé hodiny a zároveň chcete mít vše bez nečistot, mastnoty a bakterií, pomohou vám tyto rady.

Jak na digestoř?

U digestoře začněte demontáží. Namočte mřížku do roztoku vody se solí a kyselinou citrónovou po dobu 15 minut (na 1 litr vody stačí 4 polévkové lžíce soli a 3 čajové lžičky kyseliny citronové). Pokud nelze tímto způsobem odstranit tuk a saze, zkuste mřížku v roztoku vařit.

Pánev bude jako nová

Připálená pánev? Žádný problém. Použijte aktivní uhlí. Rozdrťte několik tablet na prášek a posypte jím spáleninu. Po 20 minutách nalijte do pánve trochu studené vody. Po půl hodině nádobí umyjte a odstraňte zbývající uhlí.

Odstraňte zbytky jídla

Topné těleso u víceúčelových zařízení musí být také vždy čisté. Někdy je však velmi obtížné vyčistit vícevrstvé zbytky jídla. Jedlá soda a čistý hadr vám to usnadní. Stačí nasypat na mokrý hadr jedlou sodu a otřít kontaminovaný povrch. Poté vlhkým hadříkem odstraňte všechny stopy sody a vytřete jej do sucha.

Amoniak jako čisticí prostředek

Použití amoniaku je radikální způsob čištění, třeba dlažby v kuchyni od mastnot. Pro přípravu roztoku ve 4 litrech teplé vody rozpusťte 4 lžíce boraxu, 100 ml octa a 100 ml amoniaku. Tento roztok použijte k ošetření kontaminovaného povrchu a trochu jej otřete. Dlaždice pak budou zářit čistotou.

Pomůže i jedlá soda

Dalším tipem je směs jedlé sody a rostlinného oleje (složky jsou smíchány ve stejných poměrech). Vyčistí kuchyňské skříňky od nepříjemného tuku. Naneste produkt na kontaminovaný  povrch a nechte působit 30 minut. Po chvíli odstraňte směs kuchyňskou houbičkou.

Neméně účinný je ocet

Roztok octa a vody (ve stejném poměru) vám zase pomůže umýt ledničku a zbavit se nepříjemného zápachu. Je vhodné nepoužívat ledničku okamžitě, ale nechat ji větrat nejméně několik hodin.

Jde to i se saponátem

Jak rychle umýt mixér. Okamžitě po použití spotřebiče nalijte trochu vody do nádoby spolu s několika kapkami saponátu. Zapněte mixér a přidržte tlačítko po dobu asi 20 sekund. Po uplynutí této doby propláchněte nádobu vodou.

Poradíte si se vším

Jak vyčistit struhadlo sýra?  Pomocí štětce. Tvrdé štětiny kartáče rychle odstraní všechny stopy sýra a dalších lepivých produktů.

Obrázky: Pixabay