Osvědčené metody, jak si svépomocí poradit s ucpaným odpadním potrubím

Už se vám opět ucpalo potrubí a voda nechce odtékat? Můžete zavolat instalatéra nebo můžete problém vyřešit sami svépomocí. Existuje totiž několik jednoduchých způsobů, s nimiž se vám snadno podaří problém vyřešit.

Určení místa ucpání

V první řadě je nutné najít místo, kde se trubky ucpaly a způsob, kterým budete trubky čistit. Místo určíte snadno pomocí tekoucí vody. Pokud se voda drží a neodtéká, bude ucpaný sifon. Pokud se voda napustí do určité úrovně a potom začne pomalu odtékat, bude ucpaný sifon u konce. Na to pomohou čistící prostředky. Pokud voda odtéká od začátku velmi pomalu, ucpání bude dále od odtoku.

Vařící voda a jedlá soda

První z možností je použití vařící vody. Vařící vodu pomalu lijte do odtoku a po nějaké době zkontrolujte, zda se odpad uvolnil. K tomu stačí pustit studenou vodu. Druhou možností je použití jedlé sody, která dokonale pomáhá odstraňovat nánosy tuku. Nasypte jedlou sodu do octa a směs nalijte do odtoku. Začne to pěnit a po 20 minutách propláchněte odtok teplou vodou. V případě potřeby opakujte.

Louh sodný

Třetí možností je použití louhu sodného, který dokonale odstraňuje složité a staré ucpané tuky a zácpy. Do kýblu nalijte 2-3 kg hydroxidu sodného, přidejte studenou vodu a pořádně promíchejte. Nakonec roztok ohřejte na 70 °C a polovinu objemu nalijte do odtoku. Počkejte zhruba dvě hodiny a poté nalijte zbytek a opět dvě hodiny počkejte. Nakonec propláchněte trubky teplou a závěrem studenou vodou. Kdyby problémy přetrvávaly i nadále, instalatér bude jasná volba.

Obrázky: Pixabay