Otvíráky na konzervy zřejmě všichni celý život používáme špatně

Potraviny v plechovkách jsou nezničitelné. Pokud by proběhla jaderná válka, jediné, co by ji přežilo, by nejspíš byly vepřové a fazolové konzervy. K čemu je ale celá výrobní hala plná konzerv, když ale nemáme otvírák? A k čemu je nám otvírák na konzervy, když ho neumíme použít? To je dilema všech, kteří se kdy bezúspěšně snažili dostat k obsahu nedobytného plechového trezoru s jídlem. Často se ale stává, že i když máme po ruce správný nástroj, otevření konzervy je všechno možné, jen ne snadné.

Moderní otvíráky používáme jako ty staré, a to je špatně

Když hovoříme o otvírácích na konzervy, samozřejmě existuje několik různých druhů technologií, které lidstvu pomáhají se do plechovek dostat. Nejmodernější z nich je jakýsi nástroj se soustavou dvou ostrých koleček, které se nějak nasadí na konzervu a točením kličky se plech prořízne. Potíž je v tom, že při použití těchto otvíráků vycházíme z metody použití jejich předchůdců.

Ty byly založené na metodě prorážení plechu ostrým kusem kovu, který se přidržoval hrany plechovky nějakým háčkoidním úchytem. Málokoho ale napadlo si někdy přečíst návod k tak banální hračce, jako je otvírák na konzervy. A to je chyba. Zjistili bychom totiž, že tento logický myšlenkový postup je naprosto scestný. Kolečkový mechanický otvírák se totiž používá jinak.

Ne svrchu, ale ze strany

Pokud, stejně jako my donedávna, používáte mechanický otvírák na konzervy tak, že přiložíte vrchní kolečko k hornímu víčku plechovky a spodní zaklesnete pod hranu plechového okraje, vězte, že to děláte špatně. I když na vině může být vynálezce, který konstrukci nepřizpůsobil jejímu použití dostatečně jasně, v každém případě takto plechovku sice otevřeme, ale obvykle s vypětím všech fyzických i psychických sil.

Správná pozice je totiž ze strany! Nikoliv zespodu a svrchu. Záměr je totiž odříznout víčko až pod zakulacenou oplechovanou hranou. Sice tak vznikne ostrý okraj, nicméně ne tak nebezpečný, jako býval po odříznutí vnitřního obvodu víčka. Otevření konzervy je díky tomu mnohem jednodušší a uvidíte, že i úsilí, které k tomu budete muset vyvinout, bude mnohem menší.

Obrázky: Video still