Pandemie koronaviru je v Singapuru na vzestupu. Počet nakažených neustále roste

Přestože malý městský stát na ostrovech Tichého oceánu byl dlouho dáván za příklad v přístupu proti šíření pandemie mezi zdejším obyvatelstvem, v poslední době zde počet nakažených raketově přibývá. Počátkem předposledního dubnového týdne nárůst infikované populace překročil dosavadní rekord. Zdejší zdravotníci zaznamenali v pondělí 20. dubna více než 1400 nových nakažených, kterých je v zemi celkem více než osm tisícovek. Zdejší druhá vlna pandemie tak daleko přesáhla vlnu první, při které onemocnělo sotva pár desítek lidí.

Koronavirus se šíří v přeplněných přistěhovaleckých centrech

Při současném počtu infekcí koronavirem Singapur drží neradostné prvenství v množství nakažených obyvatel v oblasti jihovýchodní Asie. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo v pondělí 20. dubna přírůstek 1426 nových případů nakažených koronavirem. Celkem je tak nakažených v zemi 8014 a 11 lidí mrtvých.

Singapur ještě před měsícem platil za vzor v boji proti šíření pandemie. Zvrat v situaci však nastal ve chvíli, kdy do země zavítalo téměř 200 000 pracovníků povětšinou z jižní Asie, kteří byli ubytování v pouhých 43 bytových komplexech, které se staly epicentrem nákazy koronavirem.

Protipandemická opatření selhala nedostatkem informací

Zahraniční pracovníci přijeli do nejbohatšího městského státu světa jako pomoc při stavbě mrakodrapů a nových nákupních center ve městě. Ze svých domovských států přicestovali v průběhu března. Tou dobou se virus teprve začínal šířit do oblastí mimo Asii a výzkumy spojené s nákazou byly teprve v počátcích. Přestože od počátku vypuknutí nákazy v Číně Singapur včas přijal bezpečnostní opatření, aby rozšíření nemoci ve své populaci zabránil, práě nedostatek informací byl zásadní pro vypuknutí druhé vlny epidemie.

V době příjezdu jihoasijských stavitelů mrakodrapů totiž sice byli tito lidé podrobeni lékařským prohlídkám, nicméně do karantény byly umístěny pouze ty osoby, které vykazovaly průvodní příznaky nákazy, jako byl kašel nebo horečka. Ostatní, kteří byli zdraví, byli propuštěni k volnému pohybu po městě. Singapur tak fatálně doplatil na nedostatek relevantních faktů o šíření koronaviru a dává tak varování ostatním státům, aby nespoléhali na úroveň současné úrovně poznání o chování koronaviru.

Obrázky: Freepik